Tracza chroniąca przed udarem i zawałem. Pij trzy szklanki dziennie
Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że do 2035 roku u ponad 1,5 miliarda osób na całym świecie zostanie zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze krwi. Con roku liczba chorych wzrasta, a to właśnie zbyt wysokie ciśnienie stanowi obecnie jedną z głównych przyczyn udarów mózgu i zawałów serca. Co można z tym zrobić?
1. Napoje na obniżenie ciśnienia
Dobra informacja jest taka, że możliwa jest skuteczna walka z nadciśnieniem tętniczym. Kluczowe jest zmienienie nawyków żywieniowych, redukcja spożycia soli i wprowadzenie aktywności fizycznej.
Poza zdrowym, zbilansowanym jadłospisem, obfitującym w warzywa, produkty pełnoziarniste i nabiał, warto do diety wprowadzić również napoje, które skutecznie obniżają ciśnienie krwi.
Mleko to korzystny napój dla osób cierpiących na nadciśnienie. Brak wystarczającej ilości wapnia w organizmie zwiększa ryzyko nadciśnienia, ponieważ minerał ten jest niezbędny do regulacji ciśnienia krwi.
Warto jednak unikać odtłuszczonego mleka, ponieważ tłuszcz jest niezbędny do prawidłowego wchłaniania witamin i składników odżywczych przez organizm.
Herbata hibiskusowa zawiera aktywne substancje, które działają w podobny sposób do inhibitorów enzymu ACE. Spożywanie tego napoju wpływa korzystnie na obniżenie ciśnienia krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń, takich jak zawał serca czy udar mózgu.
Zaleca się picie trzech filiżanek tego naparu każdego dnia, co nie powinno to być trudne, ponieważ ma przyjemny owocowy smak.
Sok z buraka jest bogatym źródłem potasu i kwasu foliowego, dwóch minerałów, które mają korzystny wpływ na utrzymanie właściwego ciśnienia krwi. Buraki zawierają również związki, które wspierają przepływ krwi przez naczynia krwionośne i korzystnie oddziałują na serce. Zaleca się spożywanie 1-2 szklanek tego soku dziennie, aby wspierać walkę z podwyższonym ciśnieniem krwi.
Sok żurawinowy wykazuje właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne, zapobiega uszkodzeniom ścian naczyń krwionośnych, które przyczyniają się do wzrostu ciśnienia tętniczego. Napój ten ułatwia przepływ krwi i dostarcza organizmowi witaminy C, która ma pozytywny wpływ na kondycję układu krążenia.
Sok z granatów powinien na stałe zagościć w diecie osób z nadciśnieniem. Blokuje działanie enzymu ACE, który powoduje wzrost ciśnienia w organizmie i prowadzi do zwężenia naczyń krwionośnych. Napój ten jest też źródłem przeciwutleniaczy, które wspierają pracę serca i układu krwionośnego, a także chronią przed rakiem.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl