Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Monika Papuga-Sobczak

Kalorie w truskawkach - właściwości, przygotowanie

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 22.05.2021 11:13
Kalorie w truskawkach - właściwości, przygotowanie
Kalorie w truskawkach - właściwości, przygotowanie

Kalorie w truskawkach są znikome (28 kcal w 100 g produktu), dlatego jest to owoc bardzo często występujący w różnego rodzaju dietach. Truskawki można jeść na wiele sposobów i w różnej formie. Bez względu na to, czy truskawki są spożywane na surowo, w formie koktajlu czy dodatku do jogurtu, mają wiele właściwości zdrowotnych. Ciekawostką jest na pewno to, że truskawki nie są dziełem przyrody, a człowieka, ponieważ jest to krzyżówka dwóch gatunków poziomek.

spis treści

1. Dietetyczne właściwości truskawek

Niska kaloryczność to jednak nie koniec zalet tych owoców. Truskawki mają dobroczynny wpływ na pracę serca. Jedząc truskawki w większych ilościach i w miarę regularnie można obniżyć poziom złego cholesterolu frakcji LDL, którego spożycie zmniejsza wchłanianie tłuszczu z pokarmów.

Truskawki to także blokada dla cukru, oczywiście pod warunkiem, że nie będą podawane z cukrem czy bitą śmietaną. Truskawki zawierają wapń, żelazo, sód, ale również cały zbiór witamin np. witamin z grupy B.

Zobacz film: "Sprytny trik na obieranie truskawek"
Dlaczego warto jeść truskawki?
Dlaczego warto jeść truskawki? [10 zdjęć]

Truskawki stanowią bogate źródło witaminy C, która wspomaga odporność organizmu i zapobiega powstawaniu

zobacz galerię

Truskawki mogą być składnikiem diety osób, które chorują na cukrzycę, ponieważ mają niski indeks glikemiczny, a także fruktozę, która nie stymuluje wydzielania insuliny.

Wiemy już, że kalorie w truskawkach są bardzo niewielkie. Duża zawartość wody czyni z nich bardzo zdrowy owoc. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku, ponieważ nawet truskawki zjedzone w zbyt dużych ilościach mogą zaszkodzić cukrzykowi.

Według naukowców truskawki zawierają białka, które mogą zapobiegać nie tylko cukrzycy, ale i większości chorób serca. Zostały również przeprowadzone badania, które udowodniły, że truskawki posiadają zdolności neutralizacji wolnych rodników. Stres oksydacyjny, który występuje u każdego z nas może powodować, że organizm staje się bardziej podatny na wszelkie choroby.

To też warto wiedzieć

Truskawki zawierają również pektyny, które pobudzają i wspomagają pracę jelit, a zawarte w nich kwasy organiczne regulują przemianę materii i oczywiście trawienie.

Truskawki są żółciopędne, dlatego idealnie stymulują działanie nie tylko woreczka żółciowego, ale też wątroby.

Kalorie w truskawkach mogą stanowić zachętę do umieszczenia owocu na liście zdrowych, ale i pożywnych. Inną zaletą jest to, że truskawki zawierają dużą ilość wody, więc są moczopędne. Zalecane są osobom, które mają problemy z nerkami i układem moczowy.

2. Jak przygotować truskawki do spożycia?

Truskawki nie powinny znajdować się długo w wodzie, dlatego należy je opłukać jedynie pod lekkim jej strumieniem. Na końcu należy również oderwać szypułki. Truskawki są bardzo delikatnym owocem, dlatego nie należy ich przechowywać zbyt długo, najlepiej zjeść je w krótkim czasie. Truskawki mogą być podawane na różne sposoby. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i gustów smakowych osoby, która je przygotowuje.

Zobacz też:

Oczywiście truskawki najlepiej smakują na surowo bez dodatków. W takiej postaci są najmniej kaloryczne. Mogą być one głównym składnikiem koktajlu, deseru z jogurtem naturalnym. Wówczas należy pamiętać, że kalorii w truskawkach będzie znacznie więcej, ze względu na dodane składniki.

Kalorie w truskawkach są niewielkie, ale należy pamiętać, że przy calym dobrodziejstwie tych owoców truskawki są dość silnymi alergenami - prowokują wydzielanie histaminy w organizmie. Po ich zjedzeniu może pojawić się pokrzywka, co jest oznaką, że wystąpiła reakcja uczuleniowa i nie powinniśmy ich spożywać.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze