Trwa ładowanie...

Twoja wątroba pokocha te produkty. Włącz do diety, a szybko poczujesz różnicę

Avatar placeholder
16.05.2024 14:29
Twoja wątroba pokocha te produkty. Włącz do diety, a szybko poczujesz różnicę
Twoja wątroba pokocha te produkty. Włącz do diety, a szybko poczujesz różnicę (Getty Images)

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w ciele człowieka, który jest niezbędny do codziennego funkcjonowania i pełni wiele istotnych ról. Dlatego warto zadbać o jej stan i wspomagać jej pracę, na przykład poprzez spożywanie konkretnych gatunków owoców i warzyw. Jakie owoce i warzywa mają korzystny wpływ na wątrobę?

spis treści

1. Funkcje wątroby

Wątroba znajduje się po prawej stronie jamy brzusznej, tuż poniżej przepony. Składa się z dwóch płatów zbudowanych z naczyń krwionośnych, kanalików żółciowych oraz hepatocytów. Do wątroby trafia krew odprowadzana z serca, a także substancje odżywcze i toksyny, które ulegają rozłożeniu i wydaleniu z organizmu.

Wątroba produkuje żółć, która jest transportowana do jelita cienkiego w celu absorpcji witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak A, E, D i K. Jednocześnie organ ten gromadzi energię, składniki odżywcze, uczestniczy w metabolizmie hormonów tarczycy oraz wpływa na gospodarkę węglowodanową.

Zobacz film: "Przepis na poranna herbatę, która przyśpieszy metabolizm"

2. Jakie owoce wspierają funkcjonowanie wątroby?

Wątroba posiada zdolność do regeneracji, ale wiele czynników może utrudniać ten proces i negatywnie wpływać na jej stan. Należą do nich m.in. nadużywanie alkoholu oraz niezdrowa, bogata w tłuszcze dieta. Aby zapobiegać chorobom wątroby, warto regularnie sięgać po określone gatunki owoców, które wspomagają jej pracę.

Winogrona i sok winogronowy posiadają właściwości przeciwzapalne oraz zwiększają ilość antyoksydantów w organizmie. Badania na zwierzętach wykazały, że spożywanie ekstraktu z winogron przez trzy miesiące może zmniejszyć dolegliwości związane z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby.

Czarne jagody są bogate w antocyjany, które nie tylko nadają owocom kolor, ale także działają przeciwzapalnie i chronią wątrobę przed negatywnym wpływem stresu oksydacyjnego. Badania na szczurach potwierdziły, że jagody mogą chronić przed zwłóknieniem wątroby.

Grejpfrut zawiera naringinę, która w organizmie przekształca się w naringeninę. Związek ten nadaje owocowi charakterystyczną goryczkę i ma pozytywny wpływ na zdrowie. Przeciwdziała utlenianiu złego cholesterolu LDL i odkładaniu się blaszek miażdżycowych, a także wspiera funkcjonowanie serca i układu krwionośnego.

Opuncja figowa wykazuje właściwości zmniejszające objawy zatrucia alkoholowego, co potwierdziły badania z 2004 roku. Spożycie opuncji następnego dnia po spożyciu alkoholu może łagodzić suchość w ustach, mdłości i zwiększać apetyt, jednocześnie chroniąc wątrobę przed toksynami.

Żurawina ogranicza działanie wolnych rodników i substancji toksycznych. Badania opublikowane w czasopiśmie International Journal of Food Sciences and Nutrition wykazały, że żurawina może być pomocna w leczeniu niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby.

3. Jakie warzywa wspierają regenerację wątroby?

Oprócz owoców, istnieje wiele warzyw, które mogą wspierać zdrowie i regenerację wątroby. Oto pięć z nich:

Brokuły są bogate w sulforafan, związek chemiczny, który zwiększa poziom enzymów detoksykacyjnych w wątrobie i pomaga usuwać szkodliwe substancje z organizmu. Spożywanie brokułów może także zmniejszać ryzyko rozwoju chorób wątroby.

Szpinak zawiera dużo chlorofilu, który pomaga oczyścić krew z toksyn i wspiera funkcjonowanie wątroby. Szpinak jest również bogaty w antyoksydanty, które chronią wątrobę przed uszkodzeniami.

Buraki są źródłem betainy, która wspomaga detoksykację wątroby i pomaga w przekształcaniu tłuszczów w energię. Regularne spożywanie buraków może przyczynić się do poprawy funkcjonowania wątroby i zmniejszenia ryzyka jej stłuszczenia.

Marchew jest bogata w karotenoidy, które mają właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Marchew pomaga również w detoksykacji wątroby, wspierając procesy oczyszczania organizmu z toksyn.

Czosnek zawiera związki siarki, które aktywują enzymy wątrobowe odpowiedzialne za detoksykację. Czosnek zwiększa również poziom antyoksydantów w organizmie, chroniąc wątrobę przed uszkodzeniami oksydacyjnymi.

Włączenie tych owoców i warzyw do codziennej diety może przynieść wiele korzyści dla zdrowia wątroby. Warto zatem zwracać uwagę na to, co spożywamy, aby wspierać ten niezwykle ważny narząd i dbać o nasze zdrowie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze