Tylko trzy składniki przez 30 dni. Dieta lwa bije rekordy popularności
Dieta lwa to popularny na Tik Toku trend żywieniowy. Jest to dieta eliminacyjna, w której przez 30 dni nie spożywa się nic innego prócz mięsa, soli i wody. Osoby, które odważyły się ją przetestować twierdzą, że pozytywnie wpływa na zdrowie. Jednak, czy dieta lwa rzeczywiście jest bezpieczna?
1. Mięso, sól i woda
Dieta lwa cieszy się coraz większą popularnością wśród użytkowników TikToka. Ci, którzy zdecydowali się sprawdzić jej efekty na własnej skórze, twierdzą, że pomaga w alergiach, bólach głowy, poprawia nastrój i kondycję skóry. Jej skuteczność przetestował m.in. użytkownik @roryskitchen.
Mężczyzna zdecydował się radykalnie zmienić swoją dietę i przez 30 dni spożywał tylko mięso, sól i wodę. Chciał sprawdzić, czy dieta lwa pomoże wyleczyć jego jelita, złagodzi objawy autoimmunologiczne i poprawi stan zdrowia. Ponadto był ciekaw, jak jedzenie mięsa wpłynie na jego ciało i na jakość stolca. Spostrzeżeniami na temat niecodziennego doświadczenia podzielił się w popularnej aplikacji.
Mężczyzna jadł mięso pochodzące od zwierząt karmionych trawą, gotowane w bulionie, doprawione jedynie solą. W pierwszym dniu eksperymentu zauważył, że dieta mięsożerna poprawiła jakość snu. Potem jednak nastąpiło chwilowe pogorszenie samopoczucia.
W miarę postępów diety, mężczyzna zauważył, że jego skóra wygląda coraz lepiej, zatoki zaczęły się oczyszczać, unormował się rytm wypróżnień.
2. Lekarstwo na wszystko?
Dieta lwa została wymyślona przez podcasterkę i mówczynię TedEx - Mikhailę Peterson, która nazywa ją też ''dietą ostatecznej eliminacji'' i ''lekarstwem na wszystko''.
28-latka, która od dzieciństwa borykała się z wieloma problemami zdrowotnymi (m.in. młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów, ciężka depresja, chroniczne zmęczenie, swędzenie ciała, nadmierna senność), postanowiła zmienić dietę.
Początkowo odżywianie było podobne do diety paleo, ale potem Mikhaila zrezygnowała z jedzenia wszystkich innych produktów poza mięsem. Kobieta jest na diecie lwa już od pięciu lat. A jej stan zdrowia i jakość życia uległy znacznej poprawie.
Zwolennicy diety twierdzą, że zmniejsza ona stany zapalne, poprawia nastrój i łagodzi problemy, takie jak bóle głowy, bezsenność i alergie.
Choć fanów lwiej diety nie brakuje, to jednak naukowcy ostrzegają, że ten sposób żywienia jest zbyt restrykcyjny i niezrównoważony. Stosowanie diety przez dłuższy czas może doprowadzić do niedoborów żywieniowych, a to będzie miało fatalny wpływ na zdrowie w dłuższej perspektywie czasu.
Katarzyna Kurek, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl