Trwa ładowanie...

Ulubiona przyprawa Polaków. Zwiększa ryzyko stwardnienia rozsianego

 Aleksandra Zaborowska
06.09.2024 12:56
Często solisz potrawy? Przyspieszasz rozwój poważnej choroby
Często solisz potrawy? Przyspieszasz rozwój poważnej choroby (Getty Images)

Jak wykazali naukowcy z Yale School of Medicine, wysokie spożycie soli może aktywować mechanizm przyczyniający się do rozwoju poważnej choroby.

spis treści

1. Co powoduje stwardnienie rozsiane?

Stwardnienie rozsiane (SM), bo to o nim mowa, jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną, która, jak ogłosili właśnie naukowcy, rozwija się w wyniku kumulacji różnych czynników: od środowiskowych i dietozależnych takich jak spożycie soli w diecie, aż po czynniki ryzyka genetycznego.

To właśnie czynnikom dietozależnym przyjrzeli się badacze z prestiżowej Yale School of Medicine, którzy wykazali, że wysoki poziom sodu (pochodzący z nadmiernego spożycia soli) prowadzi do reakcji bezpośrednio powiązanej z rozwojem stwardnienia rozsianego. Co więcej, wysoka podaż soli może także wpływać na rozwój innych chorób autoimmunologicznych.

- Wcześniej wykazaliśmy, że limfocyty T-regulatorowe są wadliwe u osób zapadających na choroby autoimmunologiczne, szczególnie stwardnienie rozsiane (SM), co sugeruje, że odgrywają one kluczową rolę w rozwoju tych chorób. W badaniu skupiamy się na mechanizmie leżącym u podstaw utraty regulacji immunologicznej w SM, łącząc czynniki środowiskowe i genetyczne - wyjaśnił główny autor badania Dr. Tomokazu Sumida w rozmowie z Medical News Today.

Zobacz film: "6 oznak, że jesz za dużo soli"

SM nie jest jednak jedyną chorobą, z którą negatywnie związane jest wysokie spożycie soli. Naukowcy dawno wykazali już, że ten składnik diety bezpośrednio przyczynia się do zwiększenia ciśnienia tętniczego oraz do wyższego ryzyka wystąpienia zawału serca i udaru.

2. Stwardnienie rozsiane. Pierwsze objawy

Do objawów, które mogą wskazywać na rozwój stwardnienia rozsianego należą m.in.:

  • zaburzenia koordynacji ruchowej,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • zaburzenia czucia w kończynach, twarzy czy tułowiu,
  • osłabienie mięśni,
  • zaburzenia widzenia.

Pierwsze objawy stwardnienia rozsianego najczęściej występują na wczesnym etapie dorosłości, ale mogą zachorować zarówno młodsi, jak i starsi dorośli (między 20. a 40. rokiem życia).

W Polsce żyje ok. 46 tys. chorych na stwardnienie rozsiane, a na całym świecie - nawet 2,8 mln. Obecne metody leczenia oferują pacjentom znaczące spowolnienie postępu choroby. Stwardnienie rozsiane jest jednak chorobą przewlekłą, a warunkiem skutecznej terapii hamującej rozwój schorzenia jest jak najwcześniejsza diagnoza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze