Ulubiona przyprawa Polaków. Zwiększa ryzyko stwardnienia rozsianego
Jak wykazali naukowcy z Yale School of Medicine, wysokie spożycie soli może aktywować mechanizm przyczyniający się do rozwoju poważnej choroby.
1. Co powoduje stwardnienie rozsiane?
Stwardnienie rozsiane (SM), bo to o nim mowa, jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną, która, jak ogłosili właśnie naukowcy, rozwija się w wyniku kumulacji różnych czynników: od środowiskowych i dietozależnych takich jak spożycie soli w diecie, aż po czynniki ryzyka genetycznego.
To właśnie czynnikom dietozależnym przyjrzeli się badacze z prestiżowej Yale School of Medicine, którzy wykazali, że wysoki poziom sodu (pochodzący z nadmiernego spożycia soli) prowadzi do reakcji bezpośrednio powiązanej z rozwojem stwardnienia rozsianego. Co więcej, wysoka podaż soli może także wpływać na rozwój innych chorób autoimmunologicznych.
- Wcześniej wykazaliśmy, że limfocyty T-regulatorowe są wadliwe u osób zapadających na choroby autoimmunologiczne, szczególnie stwardnienie rozsiane (SM), co sugeruje, że odgrywają one kluczową rolę w rozwoju tych chorób. W badaniu skupiamy się na mechanizmie leżącym u podstaw utraty regulacji immunologicznej w SM, łącząc czynniki środowiskowe i genetyczne - wyjaśnił główny autor badania Dr. Tomokazu Sumida w rozmowie z Medical News Today.
SM nie jest jednak jedyną chorobą, z którą negatywnie związane jest wysokie spożycie soli. Naukowcy dawno wykazali już, że ten składnik diety bezpośrednio przyczynia się do zwiększenia ciśnienia tętniczego oraz do wyższego ryzyka wystąpienia zawału serca i udaru.
2. Stwardnienie rozsiane. Pierwsze objawy
Do objawów, które mogą wskazywać na rozwój stwardnienia rozsianego należą m.in.:
- zaburzenia koordynacji ruchowej,
- przewlekłe zmęczenie,
- zaburzenia czucia w kończynach, twarzy czy tułowiu,
- osłabienie mięśni,
- zaburzenia widzenia.
Pierwsze objawy stwardnienia rozsianego najczęściej występują na wczesnym etapie dorosłości, ale mogą zachorować zarówno młodsi, jak i starsi dorośli (między 20. a 40. rokiem życia).
W Polsce żyje ok. 46 tys. chorych na stwardnienie rozsiane, a na całym świecie - nawet 2,8 mln. Obecne metody leczenia oferują pacjentom znaczące spowolnienie postępu choroby. Stwardnienie rozsiane jest jednak chorobą przewlekłą, a warunkiem skutecznej terapii hamującej rozwój schorzenia jest jak najwcześniejsza diagnoza.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski