Trwa ładowanie...

Ulubiony napój Polaków. Redukuje ryzyko zgonu i chorób serca

 Katarzyna Gałązkiewicz
28.02.2023 17:40
Lekarze mają dla kawoszy dobre wiadomości. Kawa pozytywnie wpływa na serce
Lekarze mają dla kawoszy dobre wiadomości. Kawa pozytywnie wpływa na serce (Getty Images)

Naukowcy od lat nie ustają w badaniach nad wpływem kawy na organizm człowieka. Najnowsze analizy dowodzą, że ulubiony napój Polaków nie tylko poprawia pracę serca, lecz także redukuje ryzyko śmierci.

spis treści

1. Kawa zdrowa dla serca

Dane dowodzą, że ponad 66 proc. Polaków regularnie spożywa kawę, a połowa rozpoczyna dzień od jej wypicia. Okazuje się także, że w spożyciu kawy Polska jest na 11. miejscu na świecie.

Lekarze mają dla kawoszy dobre wiadomości – podczas naukowej sesji American College of Cardiology przedstawiono kilka badań kohortowych, dotyczących korzystnego wpływu kawy na ryzyko wystąpienia zgonu i kardiologicznych punktów końcowych wśród osób bez chorób układu sercowo-naczyniowego oraz przeżycie wśród osób z chorobami układu sercowo – naczyniowego, w których zebrano dane od 385 tysięcy osób.

"Okazało się, że regularne picie kawy (2-3 filiżanki na dobę) jest nie tylko bezpieczne, ale może wpływać pozytywnie na serce (działanie kardioprotekcyjne) oraz zwiększać szanse na przeżycie" – pisze w mediach społecznościowych lek. Bartosz Fiałek, reumatolog.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Z badań wynika korzystny wpływ kawy, zauważono także u osób bez chorób układu sercowo-naczyniowego. W ich przypadku systematyczne picie kawy redukowało ryzyko wystąpienia zgonu i zaburzeń kardiologicznych o 8-15 proc.

"W grupie osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego, systematyczne picie kawy zwiększało szanse na przeżycie i przy okazji nie zwiększało ryzyka wystąpienia zaburzeń rytmu serca" – pisze lekarz.

- Rzeczywiście takie badania powstają i jest ich coraz więcej. Istnieją także duże hiszpańskie badania, które dowiodły, że picie kawy espresso (intensywność od pięciu do siedmiu) przyczyniało się do redukcji chorób o etiologii sercowo-naczyniowej. Jedną z postawionych hipotez była ta o ochronnym wpływie kawy na śródbłonek naczyń krwionośnych – tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie dr Beata Poprawa, kardiolog.

Jak dodaje lekarka, kofeina w umiarkowanej dawce zapobiega migotaniu przedsionków, które zwiększa prawdopodobieństwo udaru. Podobnie jest w przypadku nadciśnienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze