Dr Berg je codziennie te sery. Wsparcie dla mózgu, hormonów i kości
Fan diety ketogenicznej i postu przerywanego, bijący rekordy oglądalności w social mediach dr Eric Berg w jednym z nagrań wyjaśnia, że jego ulubionym produktem jest pewien szczególny rodzaj sera. To wsparcie dla mózgu, hormonów i kości.
1. Najzdrowsze sery świata. Jedzą je długowieczni
Dr Eric Berg to autor dwóch książek: "7 zasad spalania tłuszczu" oraz "Wyczerpanie nadnerczy: Zrozumieć objawy". W social mediach nazywa siebie “adwokatem diety keto”. Na platformie YouTube ma ponad dwa miliony subskrybentów. W jednym z nagrań wyjaśnia, że codziennie je ser i powinien tak robić każdy z nas.
- To świetne źródło białka, probiotyków i ma niską zawartość laktozy - wyjaśnia w wideo.
Podkreśla, że takich właściwości nie posiadają sery wysokoprzetworzone, do których należy zaliczyć np. sery topione. Zdaniem dra Berga najzdrowsze są sery kozie i owcze. Takie jedzą najdłużej żyjący ludzie - przekonuje. Warto wiedzieć, że tego typu sery są szczególnie powszechne w basenie Morza Śródziemnego, skąd pochodzi od lat uznawana za najzdrowszy model żywienia na świecie dieta śródziemnomorska.
Mleko kozie i owcze zawiera cenne aminokwasy egzogenne: kozie kazeinę czy taurynę, owcze natomiast jest źródłem leucyny, lizyny i waliny. Dodatkowo żywiące się roślinnością kozy i owce wypasane w górach mają mleko bogate w cenne polifenole, korzystnie wpływające na ludzki organizm. Wreszcie sery owcze i kozie mogą stymulować biogenezę mitochondriów, jak przekonuje dr Berg.
2. Źródło białka i witamin, wsparcie dla mózgu oraz kości.
- Mleko krowie zawiera około czterech proc. laktozy, podczas gdy twaróg i ser mozzarella mają od jednego do czterech proc. laktozy. Ser kozi i owczy zawierają jedynie około 0,5 proc. laktozy - tłumaczy i dodaje: - Sery kozie i owcze mają wyższą zawartość białka, witaminy A, witaminy E, kwasu foliowego, witamin z grupy B, wapnia niż sery z mleka krowiego.
W nagraniu, które umieścił na TikToku wyjaśnia, że sery są bogate w witaminy ADEK, a także szczególnie cenną witaminę B12. Jako że ser jest źródłem wapnia, dr Berg przekonuje, że regularne spożywanie nabiału wystarczy, by uniknąć niedoborów kluczowego dla kości pierwiastka.
Ekspert przekonuje, że organiczne, o minimalnym stopniu przetworzenia sery są też źródłem kwasów tłuszczowych omega-3: DHA, EPA, ALA i CLA. Ten ostatni, sprzężony kwas linolowy reguluje poziom glukozy we krwi i cholesterolu. Kwas alfa-linolenowy (ALA) czy kwas dokozaheksaenowy (DHA), są dobre dla mózgu i całego układu nerwowego, a także dla hormonów w ludzkim ciele.
Za najzdrowsze i najlepsze rodzaje serów dr Berg uznaje dojrzałe twarde sery, parmezan, mozzarellę, ser cheddar czy ser szwajcarski.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl