Jeden z najzdrowszych serów. Bezpieczny nawet dla cukrzyków
Mleko kozie to idealny napój dla alergików, choć ser z niego produkowany jest jeszcze zdrowszy. Nie uczula, może być spożywany przez osoby z nietolerancją laktozy, nie zawiera białka mleka krowiego i nie ma negatywnego wpływu na stan zdrowia. Dlaczego ser kozi jest lepszy od twarogu z mleka krowiego?
1. Właściwości sera koziego
Sery nie należą do lekkostrawnych ani niskokalorycznych produktów. 100 gramów twarogu koziego zawiera około 360 kalorii, podobnie jak ser żółty. Sugerowana dzienna porcja sera z mleka koziego to 28 gramów, co dostarcza organizmowi 103 kcal, 6 gramów białka i 6 gramów tłuszczów nasyconych oraz 8 gramów tłuszczu.
W składzie występuje jedynie minimalna ilość węglowodanów, ze względu na niską zawartość laktozy i szybkie oddzielenie serwatki.
Produkt ten stanowi cenne źródło witamin i mikroelementów niezwykle ważnych dla organizmu. Dzienna porcja sera uzupełnia 8 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę A, 11 proc. na witaminę B2, 10 proc. na fosfor, 8 proc. na miedź oraz wapń i 3 proc. na żelazo.
Składniki te wspierają układ odpornościowy, mają pozytywny wpływ na stan skóry i paznokci, proces krzepnięcia krwi, kondycję kości i zębów oraz ogólne samopoczucie.
2. Ser kozi a twaróg z mleka krowiego
Ser kozi to źródło różnych gatunków bakterii probiotycznych niezbędnych do właściwego funkcjonowania układu pokarmowego. Produkt ten ma korzystniejszy wpływ na procesy trawienne w porównaniu do twarogu, mleka czy jogurtu.
Okazuje się również, że osoby na diecie odchudzającej powinny rozważyć zmianę nabiału na produkty z mleka krowiego. Mają one bowiem krótsze łańcuchy kwasów tłuszczowych, co przyspiesza ich trawienie, usuwanie z organizmu i tym samym istnieje mniejsze ryzyko, że odłożą się w postaci tkanki tłuszczowej.
Ma to jednocześnie wpływ na szybsze dostarczenie energii i zaspokojenie głodu, co sprawia, że jemy mniejsze porcje i nie podjadamy między posiłkami. Ser kozi zawiera także o wiele mniej cholesterolu niż twaróg z mleka krowiego.
Ma na to wpływ rodzaj użytego mleka i sposób produkcji, a właściwie twardość sera. Wśród zalet warto wymienić również to, że produkt zawiera jedynie śladową ilość laktozy, więc nie grozi wystąpieniem objawów nietolerancji, takich jak nudności i wymioty, wzdęcia, biegunki i bóle brzucha.
Dodatkowo w twarogu z mleka koziego kazeina typu A1, czyli białko, które często wywołuje uczulenie i stany zapalne układu pokarmowego, występuje w znacznie mniejszym stężeniu niż w produktach z mleka krowiego.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl