Trwa ładowanie...

Uważaj na te herbaty. Szkodzą wątrobie i jelitom

 Katarzyna Prus
27.05.2023 20:36
Nie każda herbata jest bezpieczna dla zdrowia
Nie każda herbata jest bezpieczna dla zdrowia (Getty Images)

Herbata ma wiele zdrowotnych właściwości, ale czasem może poważnie zaszkodzić. Warto uważać na ziołowe napary, które zamiast pomóc mogą wykończyć jelita i wątrobę. Na które trzeba szczególnie uważać?

spis treści

1. Nie każda herbata jest zdrowa

Mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego i bezpieczniejszego niż ziołowe herbatki na odchudzanie. Tymczasem zamiast pomóc w pozbyciu się zbędnych kilogramów, mogą poważnie zaszkodzić.

Herbata z żywokostu może uszkodzić wątrobę
Herbata z żywokostu może uszkodzić wątrobę (Getty Images)
Zobacz film: "Trzy dni - dwa słowa. Czego mamy chcą na Dzień Matki 2023"

Należy szczególnie uważać na picie naparu z senesu. Biegunki, które wywołuje mogą doprowadzić do poważnego odwodnienia, które jest niebezpieczne dla zdrowia, a zdarza się, że nawet życia.

Ponadto senes zaburza pracę przewodu pokarmowego. Jelita stymulowane do pracy przez picie herbatki rozleniwiają się. Po jej odstawieniu mogą się więc pojawić zaparcia.

Ponadto senes nie jest wskazany m.in. dla osób ze stanami zapalnymi jelita grubego, chorobą wrzodową, niewydolnością nerek czy chorobami układu krążenia.

- Jestem przeciwna stosowaniu herbatek na przeczyszczenie, ponieważ organizm bardzo szybko zaczyna się do nich przyzwyczajać, a to powoduje zaparcia. Zaparcia są sygnałem wysyłanym z organizmu, który należy zdiagnozować u specjalisty, a nie sięgać po napój przeczyszczający, bo on nie rozwiąże problemu. Tego typu herbaty działają jednorazowo, potem pacjent z powrotem nie może się wypróżnić przez kilka dni – przestrzegała w rozmowie z WP abcZdrowie Joanna Smarzak, dietetyk.

2. Uszkodzenia wątroby i zaburzenia widzenia

Odradzana jest także herbata z żywokostu ze wzgledu na zawartość alkaloidów, które mogą uszkadzać wątrobę. Jest to powód, przez który te herbaty wycofuje się ze sprzedaży w wielu krajach. Oficjalne zalecenia mówią, że tę roślinę można stosować jedynie zewnętrznie.

Ryzykowne jest także picie kavy, czyli napoju z korzenia pieprzu metystynowego. Badania potwierdzają, że napój wykazuje działanie psychoaktywne (wycisza, rozleniwia, ułatwia zasypianie) i można się od niego uzależnić. Duże ilości kavy mogą powodować problemy z równowagą, senność oraz zaburzenia widzenia.

Uważać należy także na napar z dziurawca. Mimo, że to roślina o cenionych właściwościach, również może zaszkodzić.

"Dziurawiec, który ma przynieść efekt terapeutyczny, musi być pity minimum dwa tygodnie. Okazało się jednak, że po tych dwóch tygodniach osłabia się działanie wielu leków" - ostrzegała niedawno na Instagramie prof. Ewa Stachowska, specjalistka z dziedziny nutrigenomiki i nutrigenetyki z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Ekpertka wskazuje, że dziurawiec osłabia między innymi działanie chemioterapeutyków (dlatego jest zakazany u chorych w trakcie chemioterapii), a także digoksyny, leku stosowanego w kardiologii oraz hormonów branych podczas antykoncepcji hormonalnej.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze