Trwa ładowanie...

Uwielbiane przez Polaków połączenie. Serce może nie wytrzymać

Avatar placeholder
Aleksandra Iwańczuk 17.07.2023 07:28
Szkodzą zdrowiu. Sięgamy po nie szczególnie w okresie letnim
Szkodzą zdrowiu. Sięgamy po nie szczególnie w okresie letnim (Getty Images)

Czy jest możliwe, że jeden z uwielbianych przez Polaków letnich napojów może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia serca? Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca - lekarze nie mają co do tego żadnych wątpliwości i apelują o ostrożność.

spis treści

1. Wpływ alkoholu na zdrowie

W okresie letnim, nasze preferencje żywieniowe często ulegają zmianie. Chętniej sięgamy po produkty o wysokiej zawartości kalorii, takie jak gofry z bitą śmietaną, lody, zapiekanki czy hamburgery. Ale to nie jedyna zmiana w naszej diecie - częściej pojawiają się w niej również alkoholowe drinki.

Mimo że alkohol szkodzi naszemu organizmowi niezależnie od pory roku i przyczynia się do rozwoju wielu groźnych chorób, w tym nowotworu wątroby, trzustki czy prostaty, to niektóre letnie drinki, szczególnie uwielbiane przez Polaków, nawet w niewielkich ilościach stanowią ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Mogą one bowiem mieć destrukcyjny wpływ na nasze serce.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Jednym z takich napojów jest piwo z sokiem malinowym. To popularny i chętnie spożywany drink, zwłaszcza podczas letnich miesięcy.

- Alkohol ma działanie proarytmiczne, czyli powoduje zaburzenia rytmu serca. Wahania poziomu cukru działają analogicznie. Podobnie wpływa na organizm wódka z colą lub alkohol w połączeniu z energetykami – ostrzega kardiolog dr n. med. Andrzej Głuszak w rozmowie z WP abcZdrowie. Zaburzenia rytmu serca mogą z kolei doprowadzić do migotania przedsionków, które objawia się jako nieregularne kołatanie serca. Jego ryzyko wzrasta również u osób palących papierosy, a alkohol i papierosy to niestety kolejne ‘’zabójcze’’ połączenie.

2. Zrezygnuj z tych drinków

Migotanie przedsionków nie jest stanem obojętnym dla naszego organizmu i może prowadzić do powstawania skrzeplin we krwi – co jest już krótkim krokiem do udaru, niewydolności serca i zgonu. Ale to nie jedyne niebezpieczeństwo, jakie stwarza dla naszego zdrowia i życia picie alkoholu.

- Następuje ucieczka potasu i magnezu z organizmu. Takie drinki wyczerpują mięsień serca i mogą prowadzić do zmian degeneracyjnych. Zaburzenia rytmu uczestniczą w błędnym kole uszkadzającym serce i dającym powikłania, w tym powikłania zatorowe – wyjaśnia ekspert.

Zator stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia, a jego ryzyko wzrasta u osób otyłych, stosujących tabletki antykoncepcyjne, prowadzących siedzący tryb życia, mało aktywnych, palących papierosy, ale też obciążonych genetycznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze