Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Uzależnienie od czekolady

Avatar placeholder
12.06.2015 14:30
Uzależnienie od czekolady
Uzależnienie od czekolady

Czekolada wpływa na wzrok to nałóg, który paradoksalnie dotyka nie tylko dzieci, ale w coraz większym stopniu także osób dorosłych, szczególnie kobiet. Niedawno naukowcy poddali testom grupę kobiet, wykazujących nadmierną skłonność do jedzenia tej słodkości. Wynik był zaskakujący. Okazało się, że w czasie oglądania czekolady u kobiet tych uaktywniały się części mózgu odpowiedzialne za uzależnienia. Wyniki eksperymentu zostały opublikowane w czasopiśmie „Archives of General Psychiatry”.

spis treści

1. Czekoladoholizm

Aż trudno uwierzyć, ale uzależnienie od czekolady ma swoją naukową nazwę – czekoladoholizm. Jak wykazały przeprowadzone badania, aktywność mózgu (w obszarach odpowiedzialnych za uzależnienia i doznawanie przyjemności) zwiększała się, gdy widok czekolady został wzmocniony możliwością picia napoju czekoladowego. Ustalenia naukowców mogą brzmieć niewiarygodnie, ale jak się wydaje, jedynym sposobem, by pozbyć się uzależnienia od czekolady jest – jedzenie po ciemku!

Uzależnienie od czekolady nie jest powszechnym nałogiem i zdarza się nieporównywalnie rzadziej niż uzależnienie od innych używek. Naukowcy nie ustalili jeszcze do końca, co decyduje o tym, że ktoś uzależnia się od czekolady. Substancje uzależniające, które zawiera w sobie ta czekoladowa przyjemność, występują w minimalnych ilościach:

  • kofeina (o wiele mniej niż w kawie),
  • teobromina,
  • anandamida (składnik psychoaktywny),
  • fenyloalanina.
Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

2. Jak walczyć z uzależnieniem od czekolady?

Nadmierne jedzenie czekolady jest normalnym uzależnieniem i powinno być leczone podobnie jak inne uzależnienia. Jeśli nawet nie wywołuje on tak negatywnych skutków, jak alkohol czy papierosy, to nie wpływa korzystnie na zdrowie. Pomimo iż naukowcy pracują już od pewnego czasu nad wynalezieniem leku, który skutecznie hamowałby nadmierne spożywanie czekolady, dotychczas jeszcze ich badania nie przyniosły pożądanego efektu. Wydaje się, że najskuteczniejszą formą leczenia uzależnienia od czekolady jest – podobnie jak przypadku innych nałogów – silna wola i wytrwałość. Zamiast sięgać po tabliczkę czekolady czy czekoladowego batonika, lepiej zdecydować się na zjedzenie owoców. Czekolada zawiera puste kalorie i nie stanowi właściwej porcji energii. Owoce zawierają węglowodany złożone i mają o wiele większą wartość odżywczą niż słodycze – są cennym źródłem witamin i minerałów.

Nadmierne spożywanie czekolady w krótkim czasie prowadzi do nadwagi czy otyłości oraz skutkuje problemami metabolicznymi. Może być przyczyną zaparć, problemów trawiennych. Ponadto podwyższa poziom cukru we krwi. Ochotę na słodycze trudno jest przełamać. Jeśli „łapie” cię apetyt na czekoladę, spróbuj nie myśleć o słodkościach i nie sięgaj po nią. Lepiej weź jabłko lub inny owoc. Jeśli nie radzisz sobie samodzielnie z uzależnieniem od słodyczy, wtedy zgłoś się do psychologa. W przypadku ciężkich nałogów zalecana jest psychoterapia. Wbrew pozorom, uzależnienie od słodyczy nie należy do rzadkich nałogów. Walka ze „słodyczomanią” nie jest łatwa, ale z pomocą specjalistów można ją wygrać.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze