Trwa ładowanie...

Używasz takiej deski do ryb? Popełniasz fatalny błąd

 Katarzyna Prus
23.12.2022 07:27
Wybór deski do krojenia to podstawa
Wybór deski do krojenia to podstawa (Getty Images)

Dobra deska do krojenia to podstawa w każdej kuchni. Chodzi o to, żeby na stół trafiły potrawy, które są nie tylko smaczne, ale też przyrządzone w higienicznych warunkach. Wbrew pozorom wystarczy mały błąd, żeby doszło do zatrucia pokarmowego. Dlatego dobór kuchennych akcesoriów jest tak samo ważny, jak produktów spożywczych.

spis treści

1. Deska do ryb to podstawa

Dobór kuchennych akcesoriów, a zwłaszcza deski do krojenia jest niezwykle ważny w przypadku przyrządzania ryb, które pozostawiają po sobie charakterystyczny zapach. Chodzi o to, żeby po przygotowaniu jedzenia, można się go było łatwo pozbyć. Dzięki temu nie ma ryzyka, że przejdzie on na inne produkty.

Drewniane deski to najgorszy wybór do krojenia ryb
Drewniane deski to najgorszy wybór do krojenia ryb (Getty Images)
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Polscy rybacy zdradzają, które ryby kupować"

To jednak nie jedyny problem. Deski do krojenia to jedno z największych siedlisk szkodliwych drobnoustrojów, które bez poblemu mogą tam wniknąć przez niewielkie wgłębienia powstające podczas krojenia. Przy ponownym użyciu, mogą dostać się do żywności i doprowadzić do zatrucia pokarmowego.

2. Zamiast drewna sięgnij po szkło

Jaka więc deska będzie najlepsza do krojenia ryb? Najgorszym możliwym wyborem w tym przypadku będą deski drewniane i plastikowe. To na nich najłatwiej powstają rysy i wgłębienia, które są idealnym miejscem dla bakterii z resztek żywności. Takie deski trudno się czyści, więc jest duże ryzyko, że takie drobnoustroje zostaną tam na dłużej i z łatwością przenikną do żywności podczas kolejnego używania. Ponadto z takich desek natrudniej pozbyć się specyficznego rybnego zapachu.

Dlatego najlepszym wyborem są deski ceramiczne lub szklane. Nie zostają na nich ślady po krojeniu i łatwiej je umyć, przez co łatwiej zadbać o higienę.

Deski drewniane wymagają specjalnego mycia, płyn do mycia naczyń i woda to czasem za mało. Należy je myć i wycierać bardzo dokładnie. Do czyszczenia przebarwień można użyć soku z cytryny lub sody oczyszczonej. Dobrze sprawdza się też sok z imbiru wymieszany z łyżeczką octu.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze