Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Waga do wzrostu – BMI, Wzór Bernharda, Wzór Broca, prawidłowa waga

Avatar placeholder
16.04.2021 10:17
Waga do wzrostu – BMI, Wzór Bernharda, Wzór Broca, prawidłowa waga
Waga do wzrostu – BMI, Wzór Bernharda, Wzór Broca, prawidłowa waga

Odpowiednia waga do wzrostu to dylemat nie jednej osoby, która dba o linię i zdrowie. Waga do wzrostu to klucz do sukcesu, aby wyglądać dobrze i czuć się dobrze. Na wzrost nie mamy jednak wpływu, ale za to możemy kontrolować własną wagę. Ile powinniśmy ważyć przy danym wzroście? Jakie wzory powinny nam obliczyć idealną wagę do wzrostu?

spis treści

1. Waga do wzrostu – BMI

Chcąc obliczyć idealną wagę do wzrostu, możemy skorzystać z wielu wzorów. Najbardziej jednak popularnym wzorem wagi do wzrostu jest BMI, czyli Body Mass Index. Skala przedstawia zakres niedowagi, wagi prawidłowej, nadwagi oraz otyłości. Wagę do wzrostu według BMI liczymy według następującego wzoru: BMI=masa ciała [kg] / wzrost [m]2. Następnie porównujemy przedziały skali BMI, aby sprawdzić, czy nasza waga do wzrostu jest odpowiednia. Według BMI wyróżniamy następujące skale: niedowaga: BMI 50.

Odpowiednia waga do wzrostu to dylemat nie jednej osoby, która dba o linię i zdrowie.
Odpowiednia waga do wzrostu to dylemat nie jednej osoby, która dba o linię i zdrowie.
Zobacz film: "Czemu nie możemy schudnąć?"

2. Waga do wzrostu – wzór Broca

Wagę do wzrostu można również obliczyć na podstawie wzoru Broca. Pierre Broc był francuskim lekarzem, który prowadził badania na żołnierzach w XIX wieku. Broc zauważył wówczas zależność, według której przeciętna waga ciała stanowiła wartość wzrostu w cm. Obecnie wzór Broca został nieco zmodyfikowany i uwzględnia płeć. Według wzoru Broca wzór wagi do wzrostu to dla kobiet masa ciała w kg = wzrost [cm] – 100) x 0,85, wzór dla mężczyzn wynosi masa ciała w kg = wzrost [cm] – 100) x 0,90. Wzór Broca obliczający wagę do wzrostu jest miarodajny dla osób o wzroście nie mniejszym niż 160 cm i nie wyższych, niż 190 cm.

3. Waga do wzrostu – wzór Bernharda

Wyróżniamy również wzór wagi do wzrostu według Bernharda. Uwzględnił on poza wzrostem i wagą również obwód klatki piersiowej. We wzorze Bernharda nie rozróżnia się jednak płci. U kobiet obwód klatki piersiowej powinien być mierzony pod biustem. Wzór Bernhara to waga ciała w kg = wzrost [cm] x obwód klatki piersiowej [cm] / 240

4. Waga do wzrostu – prawidłowa waga

Powyższe wzory obliczające wagę do wzrostu należy traktować orientacyjnie. Nie wyliczają one bowiem składu masy ciała, czyli nie możemy na ich podstawie obliczyć stosunku tkanki tłuszczowej do masy mięśniowej. Warto bowiem zauważyć, że waga do wzrostu osób, które aktywnie ćwiczą i mają większą masę mięśniową może wykazać nadwagę, a nawet otyłość. Wzory obliczające idealną skalę wagi do wzrostu sprawdzają się bardziej wiarygodnie u osób o przeciętnej budowie ciała.

To też musisz wiedzieć

Jeżeli zależy nam na osiągnięciu prawidłowej wagi do wzrostu, to zadbajmy również o odpowiednie ważenie. Warto ważyć się zawsze o tej samej porze, najlepiej rano i na czczo, a także po wypróżnieniu. Wówczas masa ciała jest najbardziej wiarygodna. Należy również ważyć się raz w tygodniu, a nie codziennie. Jeżeli stajemy na wadze każdego dnia i pomimo odpowiedniej diety i ćwiczeń, nie widzimy żadnych zmian, możemy odczuwać frustrację i zniechęcenie. Dobrym wyznacznikiem odchudzania jest także mierzenie obwodów ciała. Sama waga to nie wszystko.

 

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze