"Warzywna innowacja" już w Polsce. Cena zaskakująco niska, a smak?
W polskich sklepach można już dostać nieznane wcześniej warzywo, które wyprodukowano poprzez krzyżowanie gatunków. Wyhodowanie nowej rośliny zajęło naukowcom aż 5 lat i otrzymało nagrodę "warzywnej innowacji".
1. Nowe warzywo na bazarkach
Krzyżówka ogórka i cukinii została już zauważona na polskich straganach i w warzywniakach, ale można było ją także czasowo znaleźć w popularnym dyskoncie. Średnia proponowana przez sprzedawców cena wynosi ok. 4 zł za sztukę, a więc zaskakująco niedużo, jak na nowinkę spożywczą.
Zucchiolo wyhodowane zostało przez hiszpańską grupę biotechnologiczną Beyond Seeds i zdążyło już otrzymać nagrodę Fruit Logistica Innovation Awards. Prace nad nowym warzywem trwały 5 lat i miały na celu opracowanie technologii pozwalającej na uprawę w warunkach szklarnianych. Dzięki temu, zucchiolo będzie można hodować przez cały rok, co uniezależnia zbiory od warunków atmosferycznych.
Występuje w kilku odmianach: ciemnozielonej, jasnozielonej i żółtej, które różnią się od siebie smakiem (żółta jest najsłodsza).
2. Czy zucchiolo jest zdrowe?
Choć warzywo to jest połączeniem cukinii i ogórka (i tak też smakuje), formalnie należy do gatunku dyniowatych i to właśnie dynie najbardziej przypomina.
@darek_wojdyga Zucchiolo to zupełnie nowe warzywo. Ktoś próbował? #zucchiolo #podróżnik #travel #traveltiktok #podróże #podróż #wszystkiestronyswiata #zwiedzanie #atrakcje #ciekawemiejsca #ciekawostki #polska #świat ♬ A Summer Place - Hollywood Strings Orchestra
Jest w całości zdatne do spożycia - razem ze skórką. Najlepiej smakuje po obróbce cieplnej, jak cukinia, ale może być również zjadane na surowo. Ma wyjątkowo dużą zawartość błonnika i jest bogate w witaminy A, B i C, wapń, żelazo, fosfor, sód, potas i magnez oraz przeciwutleniacze (polifenole).
Może utrzymywać świeżość nawet do kilku tygodni w temperaturze pokojowej, bez konieczności przechowywania w lodówce.
3. Charytatywne warzywo
Jak zadeklarowały podmioty odpowiedzialne za produkcję warzywa, połowa dochodów pochodzących z jego sprzedaży zostanie przeznaczona na działanie hiszpańskiej Fundacji Cellbitec, która zajmuje się promowaniem i finansowaniem badań w zakresie leczenia nowotworów.
Do badań, które obecnie są w toku, należą m.in. te dotyczące leczenia raka jelita grubego nanolekiem NE0920 oraz leczenie raka trzustki nano olaparibem.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl