Trwa ładowanie...

"Warzywna innowacja" już w Polsce. Cena zaskakująco niska, a smak?

 Aleksandra Zaborowska
19.06.2024 17:56
Hybryda ogórka i cukinii już w Polsce. Cena zaskakująco niska
Hybryda ogórka i cukinii już w Polsce. Cena zaskakująco niska (Instagram / TikTok)

W polskich sklepach można już dostać nieznane wcześniej warzywo, które wyprodukowano poprzez krzyżowanie gatunków. Wyhodowanie nowej rośliny zajęło naukowcom aż 5 lat i otrzymało nagrodę "warzywnej innowacji".

spis treści

1. Nowe warzywo na bazarkach

Krzyżówka ogórka i cukinii została już zauważona na polskich straganach i w warzywniakach, ale można było ją także czasowo znaleźć w popularnym dyskoncie. Średnia proponowana przez sprzedawców cena wynosi ok. 4 zł za sztukę, a więc zaskakująco niedużo, jak na nowinkę spożywczą.

Zucchiolo wyhodowane zostało przez hiszpańską grupę biotechnologiczną Beyond Seeds i zdążyło już otrzymać nagrodę Fruit Logistica Innovation Awards. Prace nad nowym warzywem trwały 5 lat i miały na celu opracowanie technologii pozwalającej na uprawę w warunkach szklarnianych. Dzięki temu, zucchiolo będzie można hodować przez cały rok, co uniezależnia zbiory od warunków atmosferycznych.

Występuje w kilku odmianach: ciemnozielonej, jasnozielonej i żółtej, które różnią się od siebie smakiem (żółta jest najsłodsza).

Zobacz film: "Kto nie powinien jeść rzodkiewek?"

2. Czy zucchiolo jest zdrowe?

Choć warzywo to jest połączeniem cukinii i ogórka (i tak też smakuje), formalnie należy do gatunku dyniowatych i to właśnie dynie najbardziej przypomina.

@darek_wojdyga Zucchiolo to zupełnie nowe warzywo. Ktoś próbował? #zucchiolo #podróżnik #travel #traveltiktok #podróże #podróż #wszystkiestronyswiata #zwiedzanie #atrakcje #ciekawemiejsca #ciekawostki #polska #świat ♬ A Summer Place - Hollywood Strings Orchestra

Jest w całości zdatne do spożycia - razem ze skórką. Najlepiej smakuje po obróbce cieplnej, jak cukinia, ale może być również zjadane na surowo. Ma wyjątkowo dużą zawartość błonnika i jest bogate w witaminy A, B i C, wapń, żelazo, fosfor, sód, potas i magnez oraz przeciwutleniacze (polifenole).

Może utrzymywać świeżość nawet do kilku tygodni w temperaturze pokojowej, bez konieczności przechowywania w lodówce.

3. Charytatywne warzywo

Jak zadeklarowały podmioty odpowiedzialne za produkcję warzywa, połowa dochodów pochodzących z jego sprzedaży zostanie przeznaczona na działanie hiszpańskiej Fundacji Cellbitec, która zajmuje się promowaniem i finansowaniem badań w zakresie leczenia nowotworów.

Do badań, które obecnie są w toku, należą m.in. te dotyczące leczenia raka jelita grubego nanolekiem NE0920 oraz leczenie raka trzustki nano olaparibem.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze