Wcześniej zaliczana do używek. Może chronić przed udarem, cukrzycą, a nawet rakiem
Uzależnia, podnosi ciśnienie i może sprzyjać zawałom: takie mity do niedawna powtarzano o kawie. Dziś wiemy, że może stanowić element zdrowej diety. Badania bez żadnych wątpliwości dowodzą, że chroni serce, mózg i nerki, zapobiega cukrzycy i udarowi, a nawet niektórym nowotworom.
1. Ile filiżanek kawy można dziennie wypić?
"No więc, czy kawa jest zdrowa?" - zadaje pytanie we wpisie opublikowanym w serwisie X dr Bartosz Fiałek, specjalista reumatologii i popularyzator wiedzy medycznej.
"Wcześniej uznawano ją przede wszystkim za używkę, jednak w 2016 roku została włączona do piramidy żywności ze względu na jej prozdrowotne efekty" - zwraca uwagę.
Najnowsza piramida żywienia, opublikowana kilka lat temu przez Instytut Żywności i Żywienia rzeczywiście znalazła miejsce na zioła jako zastępstwo dla soli, oraz kawę - dwa dodatki w diecie, których wcześniej nie było.
"Życie nie jest czarno-białe, stąd w przypadku niektórych osób kawa może być niebezpieczna, jednak mając na uwadze powyższe badania naukowe, należy jednoznacznie uznać, iż dla większości populacji kawa w liczbie 2-3 filiżanek na dobę przynosi wiele korzystnych dla zdrowia efektów. Smacznego" - pisze dr Fiałek.
2. Kawa. Kocha ją serce, mózg i nerki
Badania, o których reumatolog wspomina, wskazują, że kawa ma szerokie spektrum oddziaływania na organizm. Na łamach "Discover" Frank Hu z Uniwersytetu Harvarda dowiódł, że trzy do pięciu filiżanek kawy dziennie mogą zmniejszać ryzyko cukrzycy typu 2, chorób serca i choroby Parkinsona czy zaburzeń depresyjnych.
Udało się ustalić także, że mała czarna może zapobiegać rozwojowi raka endometrium i wątroby. Z kolei badanie w "Circulation" skupiło się na działaniu przeciwcukrzycowym kawy, dowodząc, że regularne spożywanie napoju i to już zaledwie jednej filiżanki dziennie może zmniejszać ryzyko cukrzycy typu 2 nawet o sześć procent.
No więc – czy kawa jest zdrowa?
— Bartosz Fiałek (@bfialek) March 11, 2024
Wcześniej uznawano ją przede wszystkim za używkę, jednak w 2016 roku została włączona do piramidy żywności ze względu na jej prozdrowotne efekty. W tym wpisie zbieram wszystkie publikacje o kawie, które dotychczas umieściłem na tej stronie.
-… pic.twitter.com/QWNVGUC1y7
Uważa się, że właściwości prozdrowotne kawy mają związek z licznymi związkami aktywnymi, tj. kwas chlorogenowy, który jest antyoksydantem, czy kwas kawowy i chinowy, które wykazują działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwwirusowe, a także antynowotworowe.
Dr Fiałek powołuje się na kolejne badania. Jedno z nich, które ukazało się w "Kidney International Reports", wskazuje również, że kawosze mają o 11 proc. niższe ryzyko wystąpienia ostrej niewydolności nerek w porównaniu z osobami, które kawy nie pijają.
W jaki sposób kawa może jeszcze sprzyjać zdrowiu? Dr Fiałek zwraca uwagę, że mała czarna może:
- zmniejszać ryzyko wystąpienia udaru niedokrwiennego mózgu,
- obniżać ryzyko wystąpienia otępienia,
- zmniejszać ryzyko zgonu z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego,
- obniżać ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny nawet o 12 proc.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl