Trwa ładowanie...

Witaminy nie czynią cię niezniszczalnym!

Avatar placeholder
28.05.2015 14:30
Witaminy nie czynią cię niezniszczalnym!
Witaminy nie czynią cię niezniszczalnym!

Przyjmowanie dodatkowych witamin i innych suplementów, najczęściej w formie kupowanych bez recepty tabletek, stało się już kilka lat temu wyjątkowo modne. Nabywający je ludzie najczęściej chcą po prostu lepiej zadbać o swoje zdrowie i kondycję, efekt jednak bywa czasami zupełnie odwrotny. Połknięcie pigułki nie rozwiązuje przecież wszystkich problemów – ale często czujemy się przez to znacznie bezpieczniejsi i... robimy więcej szkodliwych rzeczy.

1. Tabletka – panaceum na wszystko?

Życie we współczesnym świecie jest coraz szybsze i bardziej stresujące, tymczasem dbanie o własne zdrowie wymaga zatrzymania się na chwilę, poznania swoich potrzeb, wprowadzenia pewnych zmian w trybie życia, diecie, codziennych zachowaniach. Mało kto ma na to czas – a nawet jeśli, to przeważnie po pracy jest już tak zmęczony, że brakuje siły na spacery czy gotowanie zdrowszych posiłków. A do tego wszystkiego dochodzą jeszcze niewyspanie i problemy z radzeniem sobie ze stresem.

Rosnąca popularność suplementów jest wynikiem pragnienia wielu ludzi, aby dało się zrobić coś dla swojego zdrowia bez wysiłku, szybko i prosto. Połknięcie tabletki takie właśnie jest, toteż coraz częściej zamiast zjeść trochę owoców bierzemy kompleks witamin, a zamiast regularnie spacerować przyjmujemy suplementy mające korzystnie wpływać na nasz układ krążenia.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

2. Naukowcy ostrzegają: najważniejszy jest tryb życia!

Tajwańscy naukowcy przeprowadzili interesujący eksperyment, którego celem było sprawdzenie, jak przyjmowanie suplementów diety wpływa na ogólną dbałość o zdrowieu korzystających z nich osób. Do testów zaproszono ochotników, których podzielono następnie na dwie grupy:

  • pierwszej powiedziano, że tabletka, którą dostają, to multiwitamina;
  • druga grupa otrzymała informację, że łyka placebo.

W rzeczywistości placebo dostali jedni i drudzy, z tym jednak, że pierwsza grupa o tym nie wiedziała. Jaki był skutek? Właśnie te osoby wykazywały znacznie mniejszą ochotę na pójście na spacer czy zjedzenie zdrowszego posiłku zamiast dania fast food.

W rezultacie więc, osoby przekonane o tym, że dbają o zdrowie, biorąc witaminy– przestawały starać się o poprawienie swojego zdrowia innymi sposobami. Prawdopodobnie wynikało to ze zwiększonego poczucia bezpieczeństwa i samozadowolenia – w ich odczuciu bowiem przecież dbali już o siebie, łykając tabletki.

3. Jak naprawdę należy dbać o zdrowie?

Witaminy nie załatwiają problemu – a nawet, jak wykazali tajwańczycy, wprost przeciwnie. Należy też zaznaczyć, że naukowcy i lekarze do tej pory nie są jednogłośni w sprawie ewentualnych korzyści, jakie daje prowadzona na własną rękę suplementacja. W niektórych przypadkach, źle przyjmowane preparaty mogą osłabić nasze kości, wywołać problemy skórne, zmniejszyć odporność, a nawet podnieść ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów.

Jeśli więc chcemy być zdrowi, musimy jednak wprowadzić kilka zmian w swoim życiu:

  • rozstać się z używkami, takimi jak papierosy czy alkohol,
  • więcej czasu spędzać w ruchu, aktywnie,
  • zwrócić uwagę na dietę, która powinna dostarczać nam niezbędnych składników odżywczych,
  • lepiej się wysypiać w nocy, aby mieć energię w ciągu dnia.

Wbrew pozorom, wystarczą do tego niewielkie modyfikacje naszego obecnego sposobu funkcjonowania – takie jak na przykład spacer piechotą do sklepu zamiast jechania do niego samochodem czy kupno wygodniejszego materaca do łóżka. Warto te zmiany wprowadzić – już po kilku dniach poczujemy się znacznie lepiej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze