Trwa ładowanie...

Witaminy nie czynią cię niezniszczalnym!

Przyjmowanie dodatkowych witamin i innych suplementów, najczęściej w formie kupowanych bez recepty tabletek, stało się już kilka lat temu wyjątkowo modne. Nabywający je ludzie najczęściej chcą po prostu lepiej zadbać o swoje zdrowie i kondycję, efekt jednak bywa czasami zupełnie odwrotny. Połknięcie pigułki nie rozwiązuje przecież wszystkich problemów – ale często czujemy się przez to znacznie bezpieczniejsi i... robimy więcej szkodliwych rzeczy.

1. Tabletka – panaceum na wszystko?

Życie we współczesnym świecie jest coraz szybsze i bardziej stresujące, tymczasem dbanie o własne zdrowie wymaga zatrzymania się na chwilę, poznania swoich potrzeb, wprowadzenia pewnych zmian w trybie życia, diecie, codziennych zachowaniach. Mało kto ma na to czas – a nawet jeśli, to przeważnie po pracy jest już tak zmęczony, że brakuje siły na spacery czy gotowanie zdrowszych posiłków. A do tego wszystkiego dochodzą jeszcze niewyspanie i problemy z radzeniem sobie ze stresem.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

Rosnąca popularność suplementów jest wynikiem pragnienia wielu ludzi, aby dało się zrobić coś dla swojego zdrowia bez wysiłku, szybko i prosto. Połknięcie tabletki takie właśnie jest, toteż coraz częściej zamiast zjeść trochę owoców bierzemy kompleks witamin, a zamiast regularnie spacerować przyjmujemy suplementy mające korzystnie wpływać na nasz układ krążenia.

2. Naukowcy ostrzegają: najważniejszy jest tryb życia!

Tajwańscy naukowcy przeprowadzili interesujący eksperyment, którego celem było sprawdzenie, jak przyjmowanie suplementów diety wpływa na ogólną dbałość o zdrowieu korzystających z nich osób. Do testów zaproszono ochotników, których podzielono następnie na dwie grupy:

  • pierwszej powiedziano, że tabletka, którą dostają, to multiwitamina;
  • druga grupa otrzymała informację, że łyka placebo.

W rzeczywistości placebo dostali jedni i drudzy, z tym jednak, że pierwsza grupa o tym nie wiedziała. Jaki był skutek? Właśnie te osoby wykazywały znacznie mniejszą ochotę na pójście na spacer czy zjedzenie zdrowszego posiłku zamiast dania fast food.

W rezultacie więc, osoby przekonane o tym, że dbają o zdrowie, biorąc witaminy– przestawały starać się o poprawienie swojego zdrowia innymi sposobami. Prawdopodobnie wynikało to ze zwiększonego poczucia bezpieczeństwa i samozadowolenia – w ich odczuciu bowiem przecież dbali już o siebie, łykając tabletki.

3. Jak naprawdę należy dbać o zdrowie?

Witaminy nie załatwiają problemu – a nawet, jak wykazali tajwańczycy, wprost przeciwnie. Należy też zaznaczyć, że naukowcy i lekarze do tej pory nie są jednogłośni w sprawie ewentualnych korzyści, jakie daje prowadzona na własną rękę suplementacja. W niektórych przypadkach, źle przyjmowane preparaty mogą osłabić nasze kości, wywołać problemy skórne, zmniejszyć odporność, a nawet podnieść ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów.

Jeśli więc chcemy być zdrowi, musimy jednak wprowadzić kilka zmian w swoim życiu:

  • rozstać się z używkami, takimi jak papierosy czy alkohol,
  • więcej czasu spędzać w ruchu, aktywnie,
  • zwrócić uwagę na dietę, która powinna dostarczać nam niezbędnych składników odżywczych,
  • lepiej się wysypiać w nocy, aby mieć energię w ciągu dnia.

Wbrew pozorom, wystarczą do tego niewielkie modyfikacje naszego obecnego sposobu funkcjonowania – takie jak na przykład spacer piechotą do sklepu zamiast jechania do niego samochodem czy kupno wygodniejszego materaca do łóżka. Warto te zmiany wprowadzić – już po kilku dniach poczujemy się znacznie lepiej.

Witaminy nie czynią cię niezniszczalnym!
Witaminy nie czynią cię niezniszczalnym!
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.