Nalewka z mirabelek – przepis, właściwości i przeciwwskazania
Nalewka z mirabelek jest napojem alkoholowym, który jest nie tylko smaczny, ale i zdrowy. Można ją wykonać samodzielnie w prosty sposób. Wystarczy zaopatrzyć się w mirabelki, cukier, spirytus, duży słój i cierpliwość. Na co pomaga trunek? Kiedy nie wolno go spożywać?
1. Co to jest nalewka z mirabelek?
Nalewka z mirabelek to napój alkoholowy, który jest bardzo smaczny zarówno z uwagi na wyrazisty smak owoców, jak i dodatek cukru lub miodu, który przyjemnie balansuje ich kwasowość. To także zdrowy trunek, co ma związek z wartościami odżywczymi i walorami leczniczymi tych małych, żółtych śliwek.
Mirabelki to drzewa lub krzewy dorastające nawet do 6 metrów. Śliwa domowa mirabelka (Prunus domestica subsp. syriaca) pochodzi z Azji. W Polsce jest rośliną uprawną, często także porasta nieużytki i parki.
Mirabelka ma niewielkie liście i jadalne, kuliste, żółte lub czerwone owoce. Są małe, o średnicy do 5 cm i bardzo słodkie. Gdy dojrzeją, ich miąższ łatwo oddziela się od pestki (te są trujące, ponieważ zawierają amigdalinę).
2. Szybka nalewka z mirabelek bez drylowania – przepis
Jak zrobić nalewkę z mirabelek z pestkami? Przepis - szybki - nie jest skomplikowany. Wystarczy 2 kilogramy mirabelek (dojrzałych, umytych, naciętych na głębokość pestki):
- włożyć do dużego słoja,
- zasypać 750 dag cukru,
- zalać alkoholem (1,5 litra spirytusu lub 1 litr spirytusu i 0,5 litra wody).
Po zakręceniu słoja trzeba go odstawić naczynie na miesiąc lub dwa na okienny parapet, co jakiś czas kołysząc zawartością, by rozpuścił się cukier. Po tym czasie nalewkę zlewa się do butelek i odstawia w chłodne i ciemne miejsce na co najmniej pół roku.
Zbierając mirabelki na nalewkę czy przetwory należy wybierać wyłącznie te owoce, które nie rosną przy ulicach. Te zwykle zawierają metale ciężkie pochodzące ze spalin samochodowych. Najlepsze są krzewy i drzewa, które rosną w sadach czy przydomowych ogrodach.
3. Właściwości odżywcze i zdrowotne nalewki z mirabelek
Nalewka ze śliwek mirabelek jest nie tylko smaczna i zdrowa. Ma to związek z tym, że jest zasobna w:
- witaminy (witamina A, witamina C, witaminy z grupy B, witamina E),
- minerały (potas, magnez, wapń, mangan, selen, fosfor, żelazo),
- kwasy organiczne (jabłkowy i cytrynowy),
- flawonoidy, które pełnią funkcję barwników, przeciwutleniaczy i naturalnych insektycydów,
- garbniki, które mają działanie ściągające, antybakteryjne oraz przeciwzapalne, zwłaszcza w obrębie układu trawiennego. Poza tym, ponieważ zawierają sporo błonnika, pektyn i sorbitolu, wspierają trawienie.
Ze względu na swoje właściwości odżywcze mirabelki (a co za tym idzie również nalewka):
- obniżają poziom cholesterolu we krwi,
- posiadają właściwości przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne,
- opóźniają oznaki starzenia komórek,
- przeciwdziałają miażdżycy, poprawiają krążenie krwi i szczelność oraz elastyczność naczyń krwionośnych, obniżają ciśnienie,
- regulują trawienie i pracę jelit. To doskonały naturalny lek na zaparcia. Według specjalistów mirabelki mogą również chronić przed zachorowaniem na nowotwór jelita grubego,
- łagodzą reakcje alergiczne na pyłki drzew, łagodzą stany zapalne w organizmie,
- przeciwdziałają anemii i osteoporozie,
- mają dobry wpływ na wzrok i skórę,
- chronią przed depresją czy chorobą Alzheimera,
- niszczą wolne rodniki, chroniąc od nowotworów.
Nalewka z mirabelek na spirytusie ma właściwości odżywcze, ale i wzmacniające. To dlatego zaleca się ją zwłaszcza w stanach osłabienia organizmu, przy narażeniu na infekcje oraz przy zaburzeniach krążenia i problemach z niestrawnością.
4. Nalewka z mirabelek – przeciwwskazania i środki ostrożności
Sięgając po nalewkę z mirabelek należy zachować umiar, zarówno z uwagi na zawartość alkoholu, jak i cukru – zarówno dodanego do trunku, jak i zawartego w owocach (fruktoza, glukoza i sacharoza).
Mirabelki są dość kaloryczne. Porcja 100 g zawiera około 60 kcal. Ich indeks glikemiczny, podobnie jak innych śliwek, wynosi 35 (IG=35). Dzienna porcja nalewki nie powinna przekraczać 50 ml.
Przeciwwskazaniem do jej stosowania jest ciąża, karmienie piersią, wiek (nie mogą jej pić dzieci i młodzież, ale i osoby w podeszłym wieku, które są schorowane), a także przyjmowanie leków, które wchodzą w interakcję z alkoholem.
Mirabelek – także w postaci nalewki - nie powinny włączać do diety także cukrzycy (owoce zawierają węglowodanów, głównie fruktozę i glukozę).