Właściwości tłuszczów
Na odchudzanie dobre jest jedzenie... tłuszczów. W ostatnich czasach półki w sklepach zapełniają produkty typu light i jedzenie niskotłuszczowe. W większości poradników na odchudzanie jest napisane, by produkty pełnotłuszczowe zastępować właśnie takimi odtłuszczonymi. A tymczasem obsesyjne rezygnowanie z tłuszczów wcale nie gwarantuje spadku wagi. Przeciwnie, waga może się zwiększyć o kilka kilogramów.
1. Diety niskotłuszczowe
Całkowite wyeliminowanie tłuszczów z pożywienia może doprowadzić do tego, że organizm będzie celowo go gromadził na zapas. Tłuszcz odkłada się na udach, biodrach i brzuchu. Brak tłuszczów wcale nie znaczy, że dieta stanie się zdrowa. Takie odchudzanie sprawia, że na twarzy pojawia się więcej pryszczy i zmarszczek, częściej dopada uczucie niepokoju i zły humor.
Zdrowe odchudzanie nie polega jedynie na wyeliminowaniu tłuszczów. Wybierając w sklepie produkty, często nie zwracamy uwagi na zawartość cukrów. To duży błąd. Produkty niskotłuszczowe zawierają duże ilości substancji słodzących. Cukier fatalnie wpływa na odchudzanie. Jego nadmiar w organizmie przemienia się właśnie w tłuszcz i przyczynia się do tycia. Tłuszcze są potrzebnym człowiekowi składnikiem odżywczym. W ich dostarczaniu należy jednak zachować umiar i zdrowy rozsądek.
Tłuszcze w umiarkowanych ilościach są niezbędnym składnikiem pokarmowym ludzi. Są one głównym źródłem glicerolu i kwasów tłuszczowych, z których organizm syntezuje inne lipidy. Spożywanie nadmiaru tłuszczów – zwłaszcza nasyconych – sprzyja jednak chorobom układu krążenia i powoduje nadwagę. Zapotrzebowanie na tłuszcz jest mniejsze u osób starszych i prowadzących mało aktywny fizycznie tryb życia.
2. Rola tłuszczów w organizmie człowieka
Właściwości tłuszczów w organizmie są różne. Przede wszystkim są one budulcem niemal każdej komórki. Budują też kwasy żółciowe i hormony steroidowe (kortyzon, progesteron, estrogen). To dzięki tłuszczom możliwa jest produkcja innych hormonów, witaminy D i kwasów żółciowych. Brak tłuszczów w organizmie niekorzystnie wpływa na pracę mózgu. Witaminy A, E, D, K są rozpuszczalne w tłuszczach. Bez tłuszczu nie mogłyby być przyswojone przez organizm. Tłuszcze pomagają wchłaniać i wykorzystywać składniki odżywcze.
Właściwości tłuszczów na tym się nie kończą. Zbyt mała ilość tłuszczów w organizmie może doprowadzić do bezpłodności. Zdrowa dieta kobiety powinna przewidywać dostarczanie tłuszczów. Oczywiście, w umiarze. Tłuszcz poprawia płodność. Właściwości tłuszczów dotyczące płodności wiążą się z ich występowaniem. Tłuszcze budują błony komórkowe, które otaczają komórki. Tłuszcz sprawia, że zewnętrzna powłoka komórki jajowej jest miękka i elastyczna. Dzięki temu dochodzi do zapłodnienia. Tłuszcze w organizmie ludzkim chronią ciało przed utratą ciepła, umożliwiają utrzymywanie narządów wewnętrznych w prawidłowym położeniu i ochraniają je przed mechanicznymi urazami. W wyniku spalania tkanki tłuszczowej zapewniana jest energia. Dobry sposób na odchudzanie to niecałkowita eliminacja tłuszczów. Często zapomina się o roli napojów. Zdrowa dieta wspomagająca odchudzanie zakazuje picia alkoholu. Alkohol zwiększa poziom cukru we krwi. Zalecane jest natomiast picie minimum półtora litra wody dziennie. Jeśli ktoś jest miłośnikiem kawy, może pić jedynie bezkofeinową. A herbatę czarną lepiej zastąpić herbatkami ziołowymi.