Wrotycz pospolity - co to jest, na co pomaga, działania niepożądane
Wrotycz pospolity to roślina, którą można stosować zewnętrznie. Wykazuje działanie antyseptyczne i przyspiesza gojenie się otarć i ran na skórze. Dodatkowo, warto stosować tę roślinę po to, by pozbyć się wesz, gnid oraz infekcji wywołanych przez nużeńce.
1. Co to jest wrotycz pospolity?
Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare), znany również jako żółty krwawnik, czyżma, wrotycz swojski, złoty guzik lub piżmo, to gatunek rośliny z rodziny astrowatych.
Gdzie rośnie wrotycz pospolity? Roślina ta preferuje dobrze nasłonecznione gleby piaszczyste, które charakteryzują się dobrą przepuszczalnością. Występuje zwykle na łąkach, polanach leśnych, terenach przydrożnych, zboczach oraz nieużytkach.
Piękne, drobne i zebrane w koszyczki kwiaty czyżmy przypominają swoim kształtem spłaszczone kuleczki. Są one barwy żółtej bądź żółtopomarańczowej. Łodygi rośliny są tęgie, sztywne, ulistnione skrętolegle oraz czterokątne.
2. Na co pomaga wrotycz pospolity?
Właściwości lecznicze wrotyczu pospolitego były cenione przez naszych przodków. Prababcie stosowały żółty krwawnik do zwalczania takich dolegliwości jak zakażenia pasożytnicze, bóle miesiączkowe czy dyskomfort po zjedzeniu obfitych i tłustych potraw. Obecnie wrotycz pospolitą można stosować wyłącznie zewnętrznie. Dlaczego? Ponieważ zawarty w roślinie tujon wykazuje działanie toksyczne.
Wrotycz pospolity wydziela charakterystyczny zapach, który wielu osobom kojarzy się z zapachem kamfory. Intensywną woń rośliny warto wykorzystać w formie naturalnego repelentu (środka odstraszające organizmy zwierzęce).
Złoty guzik chroni nie tylko przed komarami, muchami czy meszkami, ale również przed kleszczami, pająkami, mrówkami czy mszycami. Przeciwwirusowe i ściągające działanie rośliny sprawdzi się z kolei w leczeniu opryszczki wargowej.
Wskazaniami do stosowania preparatów z wrotyczem pospolitym są:
- wszy i gnidy,
- świerzb skórny,
- infekcja wywołana atakiem nużeńców.
W przypadku wyżej wymienionych chorób preparaty z wrotyczem wciera się w skórę.
3. Jak stosować wrotycz pospolity?
Samodzielnie zebrany wrotycz pospolity może być stosowany zewnętrznie w postaci okładów, maści czy płukanek do przemywania. W sklepach zielarskich zakupić można z kolei olejki wrotyczowe, a także płyny alkoholowe na bazie tej rośliny.
Kwiaty najlepiej jest zbierać w trakcie kwitnienia rośliny. Okres kwitnienia przypada zazwyczaj na sierpień i wrzesień. Okłady z wrotyczu warto stosować przy takich problemach jak reumatoidalne zapalenia stawów czy podagra.
4. Działania niepożądane wrotyczu pospolitego
Wrotycz pospolity przeznaczony jest do stosowania zewnętrznego. Niewskazane jest przyjmowanie doustne rośliny, ze względu na zawartość tujonu. Spożycie zbyt dużej ilości tej substancji być dla człowieka niezwykle niebezpieczne. Zatrucie tujonem może prowadzić do:
- nadmiernego pobudzenia,
- zaburzeń oddychania,
- duszności,
- kołatania serca,
- arytmii,
- drżenia mięśni.