Trwa ładowanie...

Brzoza brodawkowata – wygląd, właściwości i zastosowanie

Avatar placeholder
10.08.2023 17:14
Brzoza brodawkowata to naturalny środek na przewlekłe schorzenia dróg moczowych.
Brzoza brodawkowata to naturalny środek na przewlekłe schorzenia dróg moczowych. (Adobe stock)

Brzoza brodawkowata to drzewo ozdobne, które wykazuje właściwości lecznicze. Stosowane w postaci naparu, herbaty, nalewki i soku działa moczopędne, zwiększa potliwość organizmu. Z tego powodu wykorzystuje się je w leczeniu przewlekłych schorzeń dróg moczowych, kamicy nerkowej i skazy moczanowej. Odnajduje się także w kosmetyce. Jakie ma właściwości? Czy istnieją przeciwwskazania do jej stosowania?

spis treści

1. Co to jest brzoza brodawkowata?

Brzoza brodawkowata (Betula pendula) jest drzewem z rodziny brzozowatych. Znana jest także jako brzoza biała, brzoza gruczołowata czy brzezina. Można je spotkać w parkach, ogrodach i zieleni miejskiej, także w lasach dębowych, brzozowych i sosnowych. Lubi gleby ubogie, kamieniste, a także piaski i gliny. Preferuje stanowiska dobrze nasłonecznione.

Jak wygląda brzoza brodawkowata? Drzewo osiąga do 30 m wysokości. Jej gałązki są brodawkowate, cienkie i zwisające, a liście trójkątne lub romboidalne, zaostrzone, nagie, jasnozielone liście. Jesienią przebarwiają się na żółto.

Korona brzozy brodawkowatej jest gęsta, z wiekiem staje się bardziej ażurowa. Charakterystyczną cechą drzewa jest gładka, biała kora. U młodych drzew jest brązowa, z czasem staje się biała, łuszcząca się okrężnie.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

2. Właściwości brzozy brodawkowatej

Brzoza brodawkowata to nie tylko roślina ozdobna, ale i lecznicza, wykorzystywana w medycynie naturalnej. Surowcem zielarskim są liście brzozy (Betulae folium), także kora brzozowa (Cortex Betulae) będąca źródłem betuliny oraz pozyskiwany wiosną sok z brzozy. Młode liście i pączki to także surowiec zielarski posiadający olejek eteryczny.

Za właściwości brzozy brodawkowatej odpowiadają obecnie w niej związki czynne, takie jak poliprenole, triterpeny, flawonoidy, garbniki katechinowe, kwasy polifenolowe, olejki eteryczne, a także sole miedzi, cynku i magnezu. Za białe zabarwienie drzewa odpowiada betulina wykazująca właściwości antyseptyczne.

3. Działanie, wskazania i dawkowanie

Brzoza brodawkowata stosowana wewnętrznie ma działa silnie moczopędnie. Zwiększa również potliwość organizmu, usprawnia przemianę materii i wzmacnia organizm, obniża gorączkę, łagodzi ból gardła i wspiera regenerację organizmu.

Regeneruje tkanki, łagodzi ból mięśni. Dzięki temu przeciwdziała tworzeniu się złogów i kamieni moczowych, zapobiega anemii, wzmacnia odporność i tonuje bóle reumatyczne. Ekstrakt z kory regeneruje podrażnioną skórę, a i odbudowuje jej naturalną warstwę ochronną.

Wykorzystywana zewnętrznie kora brzozy (w postaci okładów) ma działanie odkażające. Z uwagi na to, że roślina ma właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, wykorzystuje sia ją w leczeniu trądziku, egzemy, AZS (atopowe zapalenie skóry) łojotoku, alergii czy łuszczycy.

Na co pomaga brzoza brodawkowata? Roślina, z uwagi na właściwości moczopędne, jest zalecana w leczeniu takich zaburzeń i chorób jak:

Brzoza brodawkowata podawana jest w postaci naparu, herbaty, nalewki i soku (zwany dawniej oskołą). Można również kupić różne preparaty, które ją zawierają. To tabletki, kapsułki czy płyny ukierunkowane na cholesterol, zakażenia układu moczowego, infekcje i detoksykację organizmu.

Kosmetyki z brzozą brodawkowatą

Liście brzozy brodawkowatej są wykorzystywane w kosmetyce. Można je nie tylko znaleźć w produktach przeznaczonych do pielęgnacji włosów przetłuszczających i skłonnych do wypadania czy przeciwłupieżowych. W kosmetologii stosowane są również ekstrakt z betuliny oraz kwas betulinowy. Ponadto napary ze świeżych liści wykazują działanie antycellulitowe.

4. Skutki uboczne, przeciwwskazania i środki ostrożności

Choć brzoza brodawkowata jest rośliną bezpieczną, istnieją przeciwwskazania do jej stosowania. Stanowi ją nadwrażliwość na pyłki i liście brzozy, ale także ciąża, okres karmienia piersią oraz wiek. Preparatów z brzozą nie powinny zażywać dzieci do 12. roku życia. Do przeciwwskazań należy także niedrożność dróg moczowych i obrzęki spowodowane niewydolnością nerek bądź serca.

Brzoza stosowana zwykle nie wywołuje działań niepożądanych. Do potencjalnych skutków ubocznych należą trudności w oddawaniu moczu i krwiomocz, reakcje alergiczne (takie jak świąd, pokrzywka, wysypka), nudności i gorączka. Zwykle są one konsekwencją nieodpowiedniego stosowania surowca (zbyt często, w za dużych ilościach).

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze