Trwa ładowanie...

Wszystko, czego nie wiesz o piwie (WIDEO)

Zobacz film: "Wszystko, czego nie wiesz o piwie"

Piwo ma długą historię, która sięga początków cywilizacji. Polskie piwo cieszy się na świecie dobrą reputacją i uważa się je za jedno z lepszych.

Nasz kraj znajduje się w czołówce zarówno pod względem ilości produkcji piwa, jak i jego spożycia. Obejrzyj materiał i dowiedz się, ile litrów piwa wypija statystyczny Polak. Poznaj najciekawsze fakty dotyczące piwa.

Wszystko, czego nie wiesz o piwie. Piwo robi się ze zboża, wody, chmielu i drożdży. Jest bardzo kaloryczne, pół litra to około 200 kalorii. Zawiera sporo mikroelementów, białek i witamin.

Najwięcej ma piwo niefiltrowane. Piwo należy spożywać z umiarem. Zalecane ilości to: dwie szklanki dla mężczyzn i jedna szklanka dla kobiet dziennie. Piwo warzono nawet 6000 lat temu.

Z tego czasu pochodzi pierwsza zapisana receptura. W starożytnym Babilonie za rozcieńczanie piwa wodą groziła kara śmierci. W dawnych czasach było pite częściej niż woda. Dlaczego?

Gotowanie podczas warzenia pozbawiało je części zarazków, było postrzegane jako zdrowsze. Piwo pili wszyscy. Królowe, szlachta, pospólstwo. Króla Bolesława Chrobrego nazywano piwoszem.

Polska jest szósta na świecie pod względem spożycia piwa. Pijemy 98 litrów rocznie. Jest to głównie piwo polskie. Jesteśmy trzeci co do ilości producentem piwa w Europie.

Dzięki piwu do budżetu państwa co roku trafia około dziesięciu miliardów złotych. Coraz częściej wybieramy piwa słabsze i lekkie, a także bezalkoholowe. Powstaje coraz więcej małych browarów, niektórzy sami warzą piwo w domu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.