Wybierz na śniadanie. Wspiera metabolizm, doskonała dla osób z chorą tarczycą
Bogate w składniki odżywcze i wspierające metabolizm płatki owsiane są zdrowym i wyjątkowo wdzięcznym do modyfikacji wyborem śniadaniowym. Jest jednak kilka powodów, dla których szczególną na nie uwagę powinny zwrócić osoby borykające się ze schorzeniami tarczycy.
1. Wszechstronna owsianka
Płatki owsiane można jeść na słodko: z bananami, cynamonem, truskawkami, wiórkami kokosowymi, miodem, czekoladą, kiwi i orzechami. Można też przyrządzić z nich danie wytrawne – wystarczy użyć nasion, pomidorów, szpinaku, jarmużu, tofu, papryki, jajka, pasty miso, sosu sojowego. Przepisów i wariantów jest bez liku.
Niezależnie od tego, w jakiej wersji ją spożywamy, zawsze zawiera w sobie całą masę składników odżywczych. Nawet gdybyśmy spożywali ją z samą wodą! I choć płatki owsiane polecane są niemal wszystkim, to ze względu na zawartość kilku składników odżywczych, powinny włączyć ją do diety szczególnie osoby ze schorzeniami tarczycy.
2. Składniki odżywcze płatków owsianych
2.1. Polifenole
Zawarte w płatkach owsianych poifenole działają przeciwzapalnie, co jest szczególnie istotne dla osób z autoimmunologicznymi chorobami tarczycy (np. Hashimoto lub choroba Graves-Basedowa). Zapalenie tarczycy jest częstym objawem tych schorzeń, a właściwości przeciwzapalne polifenoli mogą pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego i złagodzeniu objawów.
2.2. Wysoka zawartość selenu i jodu
Porcja płatków owsianych zapewnia aż 25 proc. dziennego zapotrzebowania na selen, który odgrywa istotną rolę w produkcji hormonów tarczycy. Selen, podobnie jak zawarty w płatkach owsianych jod, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy i utrzymania jej zdrowia.
2.3. Błonnik
Płatki owsiane są doskonałym źródłem błonnika, który korzystnie wpływa na pracę jelit i regulację poziomu cukru we krwi. Błonnik pomaga również utrzymać uczucie sytości, co może być korzystne dla osób z problemami z wagą związanych z zaburzeniami tarczycy.
2.4. Niski indeks glikemiczny
Płatki owsiane mają niski indeks glikemiczny, co oznacza, że powoli uwalniają energię, pomagając w regulacji poziomu glukozy we krwi. Dla osób z zaburzeniami tarczycy stabilizacja poziomu cukru we krwi może być korzystna dla ogólnego samopoczucia.
3. Jakie płatki owsiane wybrać?
Najzdrowszymi płatkami owsianymi są te, które nie są przetworzone i nie mają dodatku cukru. Najlepiej wybierać płatki owsiane zwykłe lub górskie, które zachowują większość składników odżywczych i niski indeks glikemiczny.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl