Trwa ładowanie...

Wyniszcza jelita i karmi raka. Znajdziesz go w parówkach i wędlinach

 Katarzyna Prus
10.01.2023 14:56
Nadmiar przetworzonego mięsa może przyczyniać się do raka
Nadmiar przetworzonego mięsa może przyczyniać się do raka (Getty Images)

Naukowych dowodów na szkodliwy wpływ nadmiaru mięsa na zdrowie wciąż przybywa. Szkodzi zwłaszcza to przetworzone, które może być rakotwórcze. Najnowsze badania wskazują, że parówki i wędliny zwiększają ryzyko raka jelita grubego. Kluczowy jest ich skład.

spis treści

1. Parówki i wędliny groźne dla zdrowia

Naukowcy od dawna alarmują, że mięso, szczególnie to przetworzone rujnuje zdrowie.

Konserwanty obecne w przetworzonym mięsie zwiększają ryzyko raka
Konserwanty obecne w przetworzonym mięsie zwiększają ryzyko raka (Getty Images)

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) już dawno zaklasyfikowała przetworzone mięso jako czynnik rakotwórczy.

Zobacz film: "Azotyny dodawane do mięsa są rakotwórcze"

Substancje konserwujące, które można znaleźć m.in. w popularnych parówkach czy wędlinach są groźne dla jelit i mogą się przyczynić do rozwoju nowotworu.

2. "Zagrożenie dla zdrowia publicznego"

Naukowcy z Queen’s University Belfast, dowodzą, że azotyny używane m.in. do konserwacji mięsa mogą się przyczynić do rozwoju raka jelita grubego.

"Codzienne spożywanie zawierającego azotyny bekonu i szynki stanowi bardzo realne zagrożenie dla zdrowia publicznego" - zaznacza prof. Christopher Elliott, dyrektor Instytutu Globalnego Bezpieczeństwa Żywności Queen's University. Dodaje, że za sprawą wyników badań prowadzonych na myszach, ryzyko raka związanego z mięsem utrwalonym azotynami jest jeszcze bardziej wyraźne.

"Spożycie każdej kolejnej porcji 50 g przetworzonego mięsa (np. 3 plastry wędliny) zwiększa ryzyko względne raka jelita grubego o 18 proc. Mechanizmy są skomplikowane, ale odpowiadają za nie głównie żelazo hemowe, heterocykliczne aminy aromatyczne i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne" - ostrzegają też żywieniowcy z "Dietetyki nie na żarty".

"Analizy matematyczne pokazują, że kiedy spożycie przetworzonego mięsa zmniejszylibyśmy z 50 g dziennie do zera to zyskalibyśmy 1,5-2 lata życia" - podkreślają dietetycy.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze