Trwa ładowanie...

Wypij filiżankę przed snem. Będziesz spać jak dziecko i obudzisz się wypoczęty

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
14.05.2023 22:51
Jakie zioła pomagają w zasypianiu?
Jakie zioła pomagają w zasypianiu? (Getty Images)

Fizyczne objawy stresu, takie jak zaburzenia snu, zmęczenie czy przyspieszone bicie serca - stosunkowo łatwo zaobserwować. Na szczęście istnieją naturalne sposoby na walkę z tym problemem, w tym zioła, które są znane z działania uspokajającego i łagodzącego.

spis treści

1. Waleriana na dobry sen

Wysokie stężenie hormonów stresu może znacznie utrudniać wyciszenie i odprężenie. Jeśli czujesz, że doskwiera ci podobny problem, sięgnij po walerianę.

Korzeń waleriany, zwanej również kozłkiem lekarskim - zawiera naturalne związki, które działają na receptory GABA w mózgu, co pomaga zmniejszyć aktywność nerwową i zredukować napięcie. Zioło od setek lat cenione jest za swoje właściwości uspokajające i antystresowe.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

Roślina stanowi doskonałe panaceum na bezsenność, zespół napięcia przedmiesiączkowego czy nerwowość. Dodatkowo poprawia jakość snu, w związku z czym polecana jest osobom zmagającym się z przewlekłym stresem. Warto zaznaczyć, że kozłek lekarski nie działa uzależniająco na organizm, z tego powodu może być przyjmowany przez dłuższy czas.

Napar przyrządza się, zalewając dwie łyżeczki waleriany 100 mililitrami gorącej, ale nie wrzącej wody. Całość należy zaparzać pod przykryciem przez kwadrans. Po tym czasie miksturę trzeba odcedzić. Napój walerianowy można spożywać maksymalnie trzy razy w ciągu dnia.

Alternatywą dla naparu jest skoncentrowana, prozdrowotna mikstura na bazie kozłka. Jak ją przyrządzić? To niezwykle proste. Trzy łyżki waleriany należy zalać szklanką ostudzonej wody. Napój odstaw na dobę. Po przecedzeniu, pij trzy razy w ciągu dobry po jednej łyżce. Po trzech lub czterech tygodniach od rozpoczęcia kuracji wskazana jest przerwa.

2. Dziurawiec na ukojenie nerwów i lęku

Kolejnym ziołem, który skutecznie koi nerwy i uspokaja jest dziurawiec. W jego składzie znaleźć można szereg cennych składników, takich jak przeciwutleniacze, hypericyna, pseudohypericyna, hyperforina czy kwas chlorogenowy.

Wpływ dziurawca na układ nerwowy wynika z jego zdolności do zwiększenia poziomu serotoniny i noradrenaliny w mózgu, co może pomóc w łagodzeniu objawów lęku i stresu. W badaniach klinicznych stwierdzono, że zioło jest skuteczne w łagodzeniu objawów chorobowych u pacjentów z zaburzeniami lękowymi, takimi jak zespół lęku napadowego czy lęk społeczny. Stosowanie ziela pomaga odprężyć umysł i ciało, ale również łagodzi stany napięcia nerwowego czy obniżonego nastroju.

Jak przyrządzić napar z dziurawca? Najprostszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po napary w saszetkach bądź sypki susz. Dwie łyżeczki suszonego ziela należy zalać gorącą, ale nie wrzącą wodą. Całość zaparzaj przez 10 minut.

3. Arcydzięgiel - naturalny środek uspokajający

Arcydzięgiel, znany również jako dzięgiel litwor, wykazuje mnóstwo właściwości leczniczych. Jednym z jego głównych zastosowań jest łagodzenie objawów stresu i napięcia nerwowego. Może działać uspokajająco i wyciszająco na organizm, co poprawia jakości snu.

Warto również nadmienić, że zawiera składniki działające przeciwbólowo i przeciwzapalnie, co może pomóc w łagodzeniu dolegliwości bólowych mięśni stawów i kości. Polecany jest wszystkim tym, którzy borykają się z nerwicami wegetatywnymi, bezsennością czy stanami depresyjnymi.

4. Rumianek zmniejsza napięcie nerwowe

W rumianku znajdziesz chamazulen, alfa-bisabolol, farnezen, kadinen i mircen, spiroeter, flawonoidy, pochodne kumaryny oraz cholinę. Roślina jest dobrze tolerowana przez organizm i rzadko wykazuje jakiekolwiek działania niepożądane. Stanowi doskonały dodatek do herbaty, ale można z niej również przyrządzić przeciwzapalny, uspokajający napar.

Rumianek zawiera substancje o działaniu uspokajającym, które pomagają zmniejszyć napięcie nerwowe i stres. Jak przygotować napar na bazie tej rośliny? 1 łyżkę suszu zalej szklanką gorącej, ale nie wrzącej wody, przykryj talerzykiem lub specjalną pokrywką, a następnie odstaw miksturę na 10 minut.

5. Jak stosować zioła o działaniu uspokajającym?

Przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek zioła na uspokojenie, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe lub przyjmujące inne leki powinny szczególnie uważać, aby uniknąć interakcji z innymi lekami.

U osób zdrowych po 3-4 tygodniowej kuracji, wskazana jest przerwa. Drugi etap kuracji możliwy jest dopiero po upływie tygodnia lub dwóch. Choć rumianek uznawany jest za roślinę bezpieczną, kobiety ciężarne powinny skonsultować z lekarzem prowadzącym jego stosowanie.

Podczas stosowania ziół na uspokojenie warto zachować ostrożność i unikać pewnych zachowań, które mogą wpłynąć negatywnie na ich działanie lub zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Niewskazane jest np. przekraczanie zaleconych dawek.

Należy uważać z ziołami zawierającymi furokumaryny, takimi jak szałwia, mięta pieprzowa lub dziurawiec. Furokumaryny mogą wpływać na wrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne, a ich stosowanie może zwiększyć ryzyko wystąpienia oparzeń słonecznych lub innych uszkodzeń skóry.

Katarzyna Wąś-Zaniuk, dziennikarka Wirtualnej Polski

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze