Wystarczą dwa tygodniowo. Te badania ostatecznie obalają mit na temat jajek
Badania naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego sugerują, że spożywanie konkretnej ilości jajek tygodniowo może obniżać poziom cholesterolu we krwi i wspomagać funkcje poznawcze, szczególnie u kobiet.
1. Nowe badanie na temat jajek
Przez niemal pół wieku radzono unikać produktów pochodzenia zwierzęcego bogatych w cholesterol, na czele z masłem czy śmietaną, z obawy przed zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Wiele osób rozszerzało te zalecenia również na jajka, które, choć bogate w cenne składniki odżywcze, są jednak dość tłuste. Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie "Nutrients" podważają jednak tę teorię.
Naukowcy Donna Kritz-Silverstein i Ricki Bettencourt przeanalizowali dane zdrowotne 890 mężczyzn i kobiet zebrane w ramach trwającego od 1988 roku badania nad zdrowym starzeniem się. Ich analiza wykazała, że osoby spożywające dwa do czterech jajek tygodniowo mają niższy poziom cholesterolu we krwi.
Wśród 531 kobiet uczestniczących w badaniu te, które częściej spożywały jajka, wykazywały mniejszy spadek zdolności pamięci krótkotrwałej i długotrwałej w ciągu czterech lat obserwacji. U mężczyzn takiej zależności nie stwierdzono.
Jednak inne analizy tego samego zbioru danych wskazały, że mężczyźni jedzący więcej jajek osiągali lepsze wyniki w testach poznawczych, podczas gdy u kobiet takiej zależności nie zauważono. Sugeruje to obecność dodatkowych czynników wymagających dalszych badań.
Według naukowców jajka są bogate w białka, aminokwasy i cholesterol, które mogą pomagać w zachowaniu struktury i funkcji neuronów w mózgu. Zawierają także karotenoidy, wiązane z poprawą funkcji poznawczych, oraz cholinę — prekursor istotnego neuroprzekaźnika.
- Badania przekrojowe wykazały, że osoby z większym spożyciem choliny i wyższymi stężeniami choliny w osoczu uzyskiwały lepsze wyniki w kilku miarach funkcji poznawczych - zauważyli autorzy badania, Kritz-Silverstein i Bettencourt.
Coraz więcej dowodów wskazuje, że to nasycone tłuszcze, cukry i sód są głównymi czynnikami ryzyka chorób serca, a nie sam cholesterol z diety. Jajka i skorupiaki są wyjątkami wśród produktów bogatych w cholesterol, ponieważ nie dostarczają dużych ilości tłuszczów nasyconych.
Choć potrzeba dalszych badań, aby w pełni zrozumieć wpływ jajek na zdrowie, obecne wyniki sugerują, że produkty bogate w cholesterol nie zawsze są szkodliwe dla organizmu czy mózgu.
2. Dlaczego warto jeść jajka?
Jajka są niezwykle odżywczym produktem, bogatym w wysokiej jakości białko, które zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy. W jednym średnim jajku (ok. 50 g) znajduje się około 6 g białka oraz 5 g tłuszczów, w tym zdrowe tłuszcze nienasycone. Jajka dostarczają wielu witamin, takich jak A, D, E, K oraz witaminy z grupy B, szczególnie B12.
Są też źródłem minerałów, takich jak:
Żółtko jajka zawiera cholinę, która wspiera zdrowie mózgu, oraz luteinę i zeaksantynę, korzystne dla wzroku. Zawartość kalorii w jednym jajku wynosi od 70 do 90 kcal.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl