Trwa ładowanie...

Wystarczą dwie porcje tygodniowo. Ryzyko cukrzycy rośnie aż o 62 proc

Avatar placeholder
27.12.2024 14:19
Spożycie czerwonego mięsa zwiększa ryzyko poważnej choroby
Spożycie czerwonego mięsa zwiększa ryzyko poważnej choroby (Getty Images)

Czerwone mięso od dawna jest codziennym składnikiem diety wielu ludzi na całym świecie, dostarczając białka, witamin i minerałów. Jednak nowe badania opublikowane w "The Lancet" wskazują na niekorzystny wpływ, jaki ma na nasze zdrowie. Chodzi o związek między jego spożyciem a chorobą metaboliczną, która pogarsza jakość życia.

spis treści

1. Czerwone mięso zwięsza ryzyko cukrzycy

Cukrzyca typu 2 to choroba z wieloma komplikacjami, która dotyka 462 mln ludzi na świecie.

Schorzenie wynika z niewystarczającej produkcji insuliny lub jej nieefektywnego wykorzystania przez organizm. Badania sugerują, że wysoka zawartość tłuszczów nasyconych w czerwonym mięsie może zakłócać wrażliwość na insulinę, co prowadzi do wzrostu poziomu glukozy we krwi.

Badacze z Harvardu wykazali, że zwiększenie ryzyka następuje przy regularnym jedzeniu tego typu mięsa. Analiza obejmująca 20 krajów wykazała, że wysokie spożycie nieprzetworzonego i przetworzonego czerwonego mięsa zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2. Wystarczą już dwie porcje tygodniowo, aby ryzyko wzrosło aż o 62 proc. Jest też dobra wiadomość - ograniczenie mięsa w diecie może pomóc w walce z tą chorobą.

Zobacz film: "Michel Moran o świętach: "na Wigilię jemy mięsa""

2. Podnosi ryzyko udaru

Innym mechanizmem w tym związku może być wpływ mikrobioty jelitowej. Mikroby w jelitach metabolizują składniki czerwonego mięsa, co może prowadzić do produkcji związków zwiększających ryzyko cukrzycy. Dodatkowo, sposób przygotowania mięsa, np. grillowanie, może tworzyć szkodliwe związki chemiczne.

Z kolei inne badania z 2023 roku wskazują, że przetworzone czerwone mięso, nawet spożywane w małych ilościach, takie jak dwa plasterki dziennie, podnosi ryzyko cukrzycy i udaru. Dlatego zalecana jest redukcja tego składnika w naszym jadłospisie, tym bardziej że zamiana czerwonego mięsa na białko roślinne może obniżyć ryzyko cukrzycy typu 2.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca ograniczenie spożycia czerwonego mięsa i sugeruje, aby nie przekraczać 70 g takich produktów dziennie. Warto także unikać mięsa przetworzonego. Gdy jemy więcej mięsnych dań, warto wprowadzać do diety więcej warzyw bogatych w błonnik.

3. Jaka alternatywa dla czerwonego mięsa?

Coraz więcej dowodów naukowych wskazuje, że roślinne źródła białka, jak orzechy i strączki, są zdrowszym zamiennikiem dla czerwonego mięsa, zmniejszając ryzyko rozwinięcia cukrzycy nawet o 30 proc. Zaleca się również umiarkowane korzystanie z produktów mlecznych, aby jeszcze bardziej zmniejszyć to niebezpieczeństwo.

Aby zmniejszyć spożycie czerwonego mięsa, można wprowadzić dni bezmięsne lub zastąpić część mięsa w potrawach kurczakiem, rybą czy roślinami strączkowymi. Zdrowsze metody gotowania, takie jak duszenie czy gotowanie na parze, również mogą pomóc w redukcji ryzyka zdrowotnego.

Ograniczenie czerwonego mięsa do jednej porcji tygodniowo jest kluczowe dla zdrowia metabolicznego. Eksperci podkreślają, że korzyści płynące z zamiany czerwonego mięsa na produkty roślinne, nie tylko wspierają zdrowie, ale mogą także chronić środowisko.

Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze