Trwa ładowanie...

Wystarczy 10 ml dziennie. Lepszego momentu na picie soku z pokrzywy nie znajdziesz

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 24.05.2022 16:28
Pokrzywa nie jest chwastem - ma wiele cennych właściwości
Pokrzywa nie jest chwastem - ma wiele cennych właściwości (Getty Images)

Ta wiosenna roślina uznawana najczęściej za chwast, ma dobroczynny wpływ na organizm – płukanki, ekstrakty czy szampony, kremy do twarzy, herbatki na bazie suszu i wreszcie sok mogą zdziałać wiele dobrego. Zaleca się, by zrywać pokrzywę majową – wtedy ma najwięcej właściwości zdrowotnych. A warto, bo jedno z ostatnich badań dowiodło, że pokrzywa może wpływać na spalanie tłuszczu.

spis treści

1. Co siedzi w pokrzywie?

Pokrzywa nie tylko wpływa pozytywnie na porost włosów czy poprawia stan skóry, ale także jest niezwykle cennym źródłem wielu witamin i minerałów. W tym witaminy C i E – dwóch silnych przeciwutleniaczy, a także B2 i K oraz wapnia czy żelaza.

Pokrzywę warto zbierać w maju, wybierając młode i drobne listki
Pokrzywę warto zbierać w maju, wybierając młode i drobne listki (Pixabay)
Zobacz film: "Cudowna pokrzywa"

Choć na rynku dostępne są napary ziołowe powstające z suszonej pokrzywy, to najlepsze działanie wykazuje świeża – np. w postaci soku. Nie jest to nic skomplikowanego – wystarczy zebrać listki rosnące u szczytu rośliny, młode i delikatne, a w domu opłukać. Później wystarczy tylko wrzucić je do wyciskarki wolnoobrotowej, a nawet blendera.

Dzienna ilość soku z pokrzywy w przypadku osób dorosłych powinna wynosić 10-20 ml, a u chorych na anemię – 30 ml.

A dlaczego warto?

  • ma działanie moczopędne i łagodzi stany zapalne dróg moczowych,
  • wspomaga leczenie infekcji, bo działa antybakteryjnie,
  • wspomaga leczenie przerostu prostaty u mężczyzn,
  • obniża poziom cholesterolu,
  • dzięki połączeniu witaminy C oraz żelaza jest nieoceniona w leczeniu anemii,
  • pomocna w leczeniu chorób wątroby, dwunastnicy, a nawet osteoporozy.

Choć mówi się, że picie naparu z pokrzywy może także wspierać odchudzanie, to głównie z powodu diuretycznego działania tej rośliny. Ostatnie badania wskazują jednak na coś jeszcze.

2. Pokrzywa a metabolizm

Choć w suplementach diety na odchudzanie może kryć się ekstrakt z pokrzywy, to dotychczas brakowało silnych dowodów na to, by działał on odchudzająco.

Są jednak dowody na to, że picie soku z pokrzywy może być wsparciem dla osób, które borykają się z nadwagą. Jedno z badań potwierdziło, że wyciąg z tej rośliny może poprawić metabolizm cukru we krwi myszy. Bazując na tej wiedzy, naukowcy z Uniwersytetu Maryland postanowili sprawdzić, co się stanie, gdy do diety gryzoni zostaną dodane całe liście pokrzywy.

Na łamach "Nutrients" naukowcy pod kierunkiem dr Diane N. Obanda wybrali kohortę 36 myszy, spośród których część była na diecie niskotłuszczowej, a inne na wysokotłuszczowej. Niektóre z nich dostawały do posiłków także liście pokrzywy.

Okazało się, że w grupie zwierząt na diecie wysokotłuszczowej przyrost masy ciała i akumulacja tkanki tłuszczowej była zdecydowanie niższa po włączeniu do diety liści pokrzywy.

Badacze nie mają wątpliwości, że konieczne jest przeprowadzenie podobnych badań na ludzi, ale zarazem przyznają, że prawdopodobnie pokrzywa spożywana jako zioło (a nie ekstrakt) ma korzystny wpływ na metabolizm.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze