Trwa ładowanie...

Wystarczy jeden dziennie. Obniża ryzyko udaru, zawału, raka wątroby i okreznicy

 Katarzyna Prus
21.02.2023 17:55
Czosnek ma wiele zdrowotnych właściwości
Czosnek ma wiele zdrowotnych właściwości (Getty Images)

Za włączenie czosnku do codziennej diety wdzięczne będą nie tylko kubki smakowe. Ma wiele zdrowotnych właściwości, które nie kończą się na walce z przeziębieniem i wzmacnianiu odporności. Warto go jeść także z innych powodów, między innymi w trosce o serce i stawy. Co jeszcze potrafi to niepozorne warzywo?

spis treści

1. Czosnek na serce i stawy

Czosnek nazywany "naturalnym antybiotykiem", ze względu na swoje bakteriobójcze właściwości, pomaga nie tylko w walce z przeziebieniem. Ma też dobroczynny wpływ na układ sercowo-naczyniowy.

Czosnek chroni przed groźnymi chorobami
Czosnek chroni przed groźnymi chorobami (Getty Images)
Zobacz film: "Czosnek chroni przed nowotworami"

Jego regularne spożywanie w rozsądnych ilościach (ok. 1-2 ząbki) pomoże obniżyć cholesterol oraz ciśnienie krwi, a to jest kluczowe w zapobieganiu zawałom i udarom.

Wzmacnia też naczynia krwionośne i poprawia ich elastyczność, dzięki czemu usprawnia przepływ krwi.

Czosnek zadba także o zdrowie stawów. Chroni chrząstkę stawową przed zniszczeniem i zapobiega zmianom zwyrodnieniowym. Zapobiega też odkładaniu się soli w organizmie, co może prowadzić do bólu stawów.

2. Czosnkowa ochrona przed rakiem

Czosnek to także sprzymierzeniec w walce z chorobami nowotworowymi. Najważniejsze związki odpowiedzialne za jego antykancerogenne właściwości to: siarczek diallilu, disiarczek diallilu i S-allilocysteina. Dieta bogata w czosnek zmniejsza ryzyko zachorowania m.in. na raka żołądka, wątroby czy okrężnicy.

Ragularne jedzenie czosnku pomaga też obniżyć poziom cukru i spowalnia rozkład insuliny. Jest on więc wskazany dla osób, które zmagają się z cukrzycą. Chroni też przed jej powikłaniami m.in. kardiomiopatią i miażdżycą.

3. Czosnek - o tym pamiętaj przy jedzeniu

Biorąc pod uwagę zdrowotne korzyści płynące z jedzenia czosnku, warto go spożywać jak najczęściej. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach.

Unikajmy jedzenia czosnku na czczo i w większych ilościach (optymalnie to 2-3 ząbki dziennie), bo może podrażniać błonę śluzową żołądka, prowadzić do zgagi, a nawet - w cięższych przypadkach - rozwoju wrzodów.

Lepiej nie jeść go również na noc, zwłaszcza tuż przed snem, bo ma silne działanie moczopędne, a także może powodować problemy z zaśnięciem.

Jedzenia surowego czosnku powinny unikać osoby, które mają problemy m.in. z żołądkiem, wątrobą, nadczynnością tarczycy lub kiedyś się z nimi zmagały.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze