Wystarczy jeden dziennie. "Złoty owoc" wiąże kwasy żółciowe i zbija cholesterol
Prawie 20 milionów Polaków ma zbyt wysoki poziom cholesterolu. Utrzymanie go w ryzach nie jest łatwe, ale konieczne, bo hipercholesterolemia grozi miażdżycą i może prowadzić do zawału mięśnia sercowego czy udaru mózgu. Jak jej zapobiec? Warto włączyć do diety pewien egzotyczny owoc.
1. Taka dieta może podnosić poziom cholesterolu
Zaburzenia gospodarki lipidowej organizmu przejawiające się zbyt wysokim poziomem cholesterolu we krwi to rosnący problem w społeczeństwa krajów wysoko rozwiniętych. Choć cholesterol jest składnikiem błon komórkowych, a także m.in. bierze udział w syntezie witaminy D3 czy hormonów, to jego nadmiar – powyżej 200 mg/dl – może prowadzić do odkładania się blaszki miażdżycowej w tętnicach. To poważny czynnik ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia, a w następstwie także zawału serca czy udaru mózgu.
Cholesterol produkowany jest przez wątrobę, ale około 20 proc. pochodzi ze źródeł pokarmowych. Zaburzeniom gospodarki lipidowej szczególnie sprzyja zachodni model diety, który obfituje w:
- tłuszcze nasycone,
- tłuszcze trans (oleje częściowo uwodornione),
- produkty wysokoprzetworzone,
- słodycze i produkty tj. napoje gazowane słodzone cukrem,
- alkohol.
2. "Złoty owoc" zbija cholesterol
Dieta, która sprzyja prawidłowym wartościom cholesterolu we krwi, powinna bazować na produktach świeżych o niskim stopniu przetworzenia. Kluczową funkcję pełnią warzywa zawierające duże ilości błonnika, który pomaga wiązać cholesterol, zapobiegając odkładaniu się go w tętnicach, a także zdrowe tłuszcze nienasycone. Okazuje się, że do diety warto włączyć także pewien owoc – persymonę, czyli owoc kaki.
Cytowana przez Express.co.uk dietetyczka Mays Al-Ali zaleca, by sięgać po ten owoc codziennie.
- W badaniu błonnik bogaty w garbniki wyekstrahowany z persymony obniżył poziom cholesterolu całkowitego – tłumaczy.
Ekspertka powołuje się na badania opublikowane w "Annals of nutrition&metabolism". Uczestnicy badania otrzymywali błonnik bogaty w garbniki trzy razy dziennie przed posiłkami przez 12 tygodni. Wyekstrahowana z owocu kaki substancja obniżyła cholesterol całkowity oraz cholesterol LDL nazywany "złym".
"Nasze odkrycia wskazują, że błonnik bogaty w garbniki z młodych owoców persymony jest przydatnym do leczenia hipercholesterolemii produktem spożywczym" – oceniają badacze.
Te egzotyczne owoce bywają nazywane także "ogniem Jowisza", "owocem bogów" – i "cukierkiem natury". Nic dziwnego, są wyjątkowo zdrowe i mogą chronić nie tylko przed wysokim cholesterolem. Warto je spożywać także z uwagi na:
- działanie przeciwnowotworowe – badanie opublikowane w "Korean Journal of Nutrition" wskazuje, że mogą hamować rozwój komórek nowotworowych w żołądku,
- wsparcie trawienia z uwagi na obecność błonnika, który zapobiega zaparciom i przyspiesza metabolizm,
- działanie zapobiegające chorobom wzroku takim jak zwyrodnienie plamki żółtej, zaćma i ślepota nocna z powodu zawartości zeaksantyny,
- pozytywny wpływ obecnego w owocach kaki potasu, który może obniżać ciśnienie krwi.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl