Trwa ładowanie...

Zabójcze dla mózgu. Główny winowajca demencji, miażdżycy i otyłości

Avatar placeholder
27.07.2023 14:41
Tłuszcze trans znajdziemy w sosach, koncentratach i zupach w proszku
Tłuszcze trans znajdziemy w sosach, koncentratach i zupach w proszku (Getty Images)

Konsumpcja produktów zawierających tłuszcze trans może mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Coraz więcej dowodów naukowych wskazuje na ich szkodliwość dla organizmu. Badania przeprowadzone przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych sugerują, że mogą one przyczyniać się do rozwoju demencji.

spis treści

1. Dlaczego tłuszcze trans są szkodliwe?

Tłuszcze trans są to utwardzone oleje roślinne, które medycy uznają za najbardziej szkodliwy typ kwasów tłuszczowych. Badania naukowe wykazały, że osoby z wyższym poziomem tłuszczów trans we krwi mogą być nawet o 74 proc. bardziej narażone na rozwój choroby Alzheimera. Takie wnioski wynikają z najnowszych badań opublikowanych w prestiżowym czasopiśmie "Neurology".

Badanie przeprowadzono na grupie 1600 mężczyzn i kobiet z Japonii, którzy przez 10 lat byli obserwowani przez naukowców. Przed rozpoczęciem badania przeprowadzono u nich analizę krwi, sprawdzając poziom tłuszczów trans oraz dokonano analizy ich diety.

Uwzględniono również inne czynniki, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na Alzheimera, takie jak wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca czy palenie tytoniu. Na podstawie całości analizy stwierdzono, że osoby z dwoma najwyższymi poziomami tłuszczów trans były nawet o 74 proc. bardziej narażone na rozwój demencji niż badani z niższymi poziomami.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

"W badaniu zastosowano poziomy markerów krwi tłuszczów trans, a nie kwestionariusze dietetyczne, co zwiększa naukową wiarygodność wyników" - podkreśla neurolog dr Richard Isaacson, dyrektor Alzheimer's Prevention Clinic w Weill Cornell Medicine w Nowym Jorku.

2. Gdzie można znaleźć tłuszcze trans?

Tłuszcze trans mogą występować naturalnie w niewielkich ilościach w niektórych produktach mięsnych i nabiałowych, ale zdecydowanie najwięcej znajduje się ich w żywności wysokoprzetworzonej. Są one chętnie wykorzystywane w przemyśle spożywczym, ponieważ są tanie w produkcji i nadają produktom długą trwałość.

Tłuszcze trans są obecne w potrawach smażonych, śmietankach do kawy, ciastach, mrożonej pizzy, słodyczach, krakersach, herbatnikach i dziesiątkach innych przetworzonych produktów spożywczych. Eksperci od żywienia w Polsce ostrzegają, że niebezpiecznie wysoka zawartość tłuszczów trans występuje w twardych margarynach używanych do pieczenia ciast, sosach, koncentratach, w kebabach zwłaszcza z wołowiną i baraniną, produktach garmażeryjnych oraz we wszystkich daniach fast foodowych.

Niebezpieczne jest też długotrwałe smażenia dań, zwłaszcza wielokrotnie na tym samym oleju.

- Jeśli chodzi o etykiety z wartościami odżywczymi produktów najlepiej zapamiętać zasadę, że im mniej składników, tym lepiej. Trzeba się skoncentrować na naturalnych produktach spożywczych i zminimalizować lub najlepiej w ogóle unikać produktów wysokoprzetworzonych – wyjaśnia neurolog dr Richard Isaacson, dyrektor Alzheimer's Prevention Clinic w Weill Cornell Medicine w Nowym Jorku.

3. Jak rozpoznać produkty zawierające tłuszcze trans?

W Polsce producenci żywności nie są zobligowani do umieszczania na etykietach produktów informacji o obecności tłuszczów trans. Takie przepisy obowiązują od kilku lat m.in. w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, co ułatwia konsumentom świadome podejmowanie decyzji podczas zakupów.

Jednakże, jeżeli na opakowaniu produktu widnieje informacja, że zawiera "częściowo uwodornione/częściowo utwardzone oleje roślinne", to jest to pośredni wskaźnik na obecność szkodliwych tłuszczów.

Ponadto Instytut Żywności i Żywienia udostępnia elektroniczną bazę, w której prezentowany jest skład niektórych produktów spożywczych, uwzględniając m.in. poziom izomerów trans.

Warto pamiętać, że tłuszcze trans mogą również przyczyniać się do rozwoju depresji, otyłości, miażdżycy i nowotworów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze