Polacy uwielbiają truskawki. Ale tego mogą o nich nie wiedzieć
Powoli rozpoczyna się sezon na owoce, które kocha niemal każdy Polak. Jemy je ze śmietaną, w owocowych sałatkach, deserach, coraz częściej dodajemy do wytrawnych potraw. Jednak często popełniamy wiele błędów. Na co trzeba uważać?
1. Truskawki – z czym je połączyć dla zdrowia?
Truskawki to źródło antyoksydantów – w tym przeciwnowotworowego beta karotenu i kwasu elagowego – oraz witaminy C. Do tego są bogactwem witamin z grupy B, a także błonnika, który wspiera nie tylko pracę naszych jelit i całego układu pokarmowego, ale obniża ryzyko cukrzycy typu 2. I co najważniejsze, mimo że są niezwykle słodkie, to mają niewiele kalorii. 100 g owoców to zaledwie 32 kCal.
Truskawki są nieocenionym owocem w diecie osób z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Wszystko dzięki temu, że mogą spowalniać trawienie glukozy w organizmie i zapobiegają skokom cukru we krwi. Badacze na łamach "British Journal of Nutrition" przekonują, że połączenie truskawek z wysokowęglowodanowym posiłkiem o umiarkowanej zawartości tłuszczu "zmniejsza poposiłkową odpowiedź insulinową".
Dlatego, jeśli dodamy je do deseru, możemy czuć się nieco rozgrzeszeni.
Z czym jeszcze warto połączyć truskawki, by w pełni cieszyć się z korzyści zdrowotnych?
- truskawki z nabiałem – pomogą w regulowaniu poziomu cukru we krwi,
- truskawki z warzywami – w połączeniu ze szpinakiem czy pomidorami będą prawdziwą bombą antynowotworową. Wszystkie zielone warzywa mają potwierdzone działanie antyrakowe, podobne korzyści przypisuje się bogatym w likopen pomidorom,
- truskawki z orzechami – wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, a dzięki zawartości kwasów omega-3 wspierają profilaktykę antymiażdżycową.
2. Nie każdy może jeść truskawki
Nie każdy może jeść te owoce jagodowe bez ograniczeń. Istnieje kilka grup osób, które powinny zachować ostrożność:
- dzieci – od lat truskawki znajdują się na liście o nazwie Parszywa Dwunastka. Jedna truskawka może zawierać w sobie pozostałości po aż 23 pestycydach. Na ich szkodliwe działanie są narażone w dużej mierze najmłodsi,
- alergicy – histamina obecna w truskawkach może być źródłem niepożądanych reakcji, obejmujących pokrzywkę, świąd skóry czy problemy z oddychaniem. Również osoby uczulone na salicylany powinny zachować ostrożność, bo truskawki zawierają estry kwasu salicylowego w pokaźnej ilości,
- chorzy na serce przyjmujący beta-blokery – nie muszą całkowicie wykluczać truskawek z diety, ale powinni zachować umiar. Beta-blokery mogą zwiększać poziom potasu we krwi, co oznacza, że należy ograniczyć ilość tego pierwiastka w diecie. Truskawki należą do owoców bogatych w potas,
- osoby z zespołem jelita drażliwego i chorobami zapalnymi jelit – truskawki mogą nasilać objawy chorobowe. Drobne pestki truskawek podrażniają śluzówkę jelit.
3. Ten patent przedłuży trwałość truskawek
Truskawek nie wolno transportować ani przechowywać w foliowym worku, nie należy ich również myć ani obrywać szypułek po powrocie do domu. Dlaczego? W ten sposób przyspieszamy proces psucia owoców. W przypadku truskawek zachodzi on bardzo szybko. Co istotne pleśń, która się wytwarza, może nie być widoczna. Tymczasem badania nie pozostawiają wątpliwości – duże ilości mykotoksyn w organizmie mogą przyczyniać się do rozwoju m.in. nowotworów.
Truskawki należy transportować w przewiewnym pojemniku, a po powrocie do domu natychmiast schować do lodówki. Najlepsza do tego będzie dolna półka, na której panuje temperatura, która zapobiegnie psuciu, ale zarazem nie sprawi, że owoce przemarzną i stracą swój smak.
Chcesz przedłużyć ich świeżość? Jest na to jeden zaskakujący patent, który dopuszcza umycie truskawek od razu po zakupie. Wymieszaj wodę z octem w proporcjach 5:1, a następnie delikatnie opłucz truskawki. Następnie osusz je i włóż do lodówki. Ocet spowalnia proces psucia i zapobiega namnażaniu się drobnoustrojów.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl