Trwa ładowanie...

Zajadaj się, bo sezon trwa krótko. Tajna broń na raka jelit, płuc, kości

 Karolina Rozmus
11.04.2024 20:24
Sezon w pełni. Jedz, bo to tajna broń na nadciśnienie i raka
Sezon w pełni. Jedz, bo to tajna broń na nadciśnienie i raka (Getty Images)

Marzec i kwiecień stoją nowalijkami, ale od początku kwietnia możemy też wypatrywać szparagów. To wiosenne warzywo jest kopalnią witamin i minerałów, a także cennego związku, którzy może chronić przed rakiem kości, płuc, krtani czy jelita grubego.

spis treści

1. Chronią przed nadciśnieniem, usuwają obrzęki

W sklepach i na rynku możemy już śmiało wypatrywać szparagów, mimo że najtańsze będą wraz z pierwszymi dniami maja. Nie ma jednak na co czekać, bo sezon trwa zdecydowanie zbyt krótko. A to nie tylko uczta dla zmysłu smaku.

Jedna filiżanka, czyli ok. 130 g szparagów, to zaledwie 27 kcal, a przy tym taka porcja w aż 70 proc. pokrywa dobowe zapotrzebowanie na witaminę K, kluczową dla procesów krzepnięcia i prawidłowej budowy kości. Chroni również przed wapnieniem naczyń krwionośnych.

Zobacz film: "Nie wyrzucaj obierków po szparagach"

Ponadto szparagi są bogatym źródłem kwasu foliowego, witaminy C i potasu. Dlatego mogą chronić przed stanem zapalnym w organizmie, stanowić wsparcie dla układu nerwowego i przede wszystkim wpływać pozytywnie na ciśnienie krwi.

To jednak nie wszystko - poza potasem szparagi zawierają asparaginę, niezwykły aminokwas, który dodatkowo obniża ciśnienie krwi. Dzięki temu szparagi będą idealnym uzupełnieniem diety dla osób, które chcą się uchronić przed nadciśnieniem tętniczym bądź już mierzą się z chorobą. Asparagina sprawia także, że warzywo ma łagodne moczopędne działanie, może więc pomóc w pozbyciu się obrzęków i zastojów, a także wspierać proces detoksykacji organizmu.

Szparagi to źródło witaminy K, kwasu foliowego i potasu
Szparagi to źródło witaminy K, kwasu foliowego i potasu (Pixabay)

Z uwagi na dużą ilość błonnika szparagi wspierają pracę układu pokarmowego, zapobiegają zaparciom, a nawet hemoroidom. Zawierają też prebiotyki, więc regularnie spożywanie wiosennego warzywa będzie wsparciem dla mikrobiomu jelitowego.

2. Szparagi bronią na raka i naturalnym adrodyzjakiem

Szparagi, podobnie zresztą jak awokado czy szpinak, są bogatym źródłem glutationu. To molekuła o niezwykle silnych właściwościach przeciwutleniających, stąd chroni przed skutkami stresu oksydacyjnego i tym samym obniża ryzyko wielu schorzeń uznawanych za cywilizacyjne, w tym nowotworów.

Badania wskazują, że jedzenie produktów bogatych w glutation jak szparagi, może zmniejszać ryzyko m.in. raka kości, piersi, okrężnicy, krtani czy płuc.

Co ciekawe, w szparagach znajdziemy jeszcze protodioscynę, organiczny związek chemiczny z grupy saponin. Substancja ta może wspomagać erekcję. Być może dlatego szparagi uchodzą za afrodyzjak i potwierdzają to badania. Protodioscyna zdaniem niektórych naukowców wspomaga uwalnianie tlenku azotu w ciałach jamistych penisa, a dodatkowo podnosi poziom kilku hormonów, w tym testosteronu i dihydrotestosteronu.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze