Trwa ładowanie...

Zakazane w upały. Ich picie może skończyć się oparzeniem lub wysypką

 Karolina Rozmus
20.08.2023 19:00
Nie przyniosą ochłody. Picie tych napojów może skończyć się wysypką albo oparzeniem
Nie przyniosą ochłody. Picie tych napojów może skończyć się wysypką albo oparzeniem (Getty Images)

Gdy słupki rtęci szybują w górę, prawidłowe nawodnienie organizmu jest ważne jak nigdy. Jednak nie każdy płyn dobrze nawadnia – większość z nas zdaje sobie sprawę, że alkohol i słodzone napoje to najgorszy wybór na upalne dni. Jest jeszcze jedna grupa napojów, które mogą prowadzić do przykrych konsekwencji w postaci bolesnych zmian skórnych.

spis treści

1. Uważaj na zioła fotouczulające

Istnieje pokaźna grupa roślin, które zmniejszają wrażliwość skóry na promieniowanie UV. Skutkiem mogą być reakcje fotoalergiczne oraz fototoksyczne. Te pierwsze pojawiają się po 24 do 48 godzin od czasu ekspozycji na słońce i można je rozpoznać po takich zmianach na skórze, jak swędzące grudki, głównie na odsłoniętych częściach ciała.

Reakcje fototoksyczne mogą pojawić się już kilka godzin po wystawieniu skóry na promieniowanie słoneczne. Do złudzenia mogą przypominać oparzenie słoneczne. Na skórze pojawia się rumień, pęcherze oraz obrzęk lub długotrwałe przebarwienia.

Zobacz film: "Leki ziołowe"
Niektóre zioła mają działanie fotouczulające
Niektóre zioła mają działanie fotouczulające (Pixabay)

Dlatego zaleca się odstawienie suplementów, ziołowych leków, a także maści i kremów na bazie ziół nawet kilka dni przed ekspozycją słoneczną. Warto jednak pamiętać, że przykre objawy skórne mogą się pojawić także wówczas, gdy jesteśmy amatorami naparów ziołowych.

Do fotouczulających zalicza się m.in. takie zioła jak:

  • dziurawiec zwyczajny – zawiera hiperycynę, która uwrażliwia skórę na działanie promieni słonecznych,
  • rośliny z rodziny rutowatych – w tym cytryna, limonka i pomarańcza bergamota, które mogą powodować reakcje fototoksyczne z uwagi na obecność furanokumaryn, które mogą prowadzić do nadmiernej produkcji melaniny i tworzenia się przebarwień
  • rośliny z rodziny selerowatych – także zawierają furanokumaryny – w tej grupie obecna jest m.in. pietruszka zwyczajna czy lubczyk,
  • rośliny z rodziny astrowatych – zawierają laktony seskwiterpenowe, które pod wpływem promieniowania UV uwalniają alergeny; w tej grupie występuje m.in. rumianek, krwawnik czy nagietek.

2. Nie tylko napary ziołowe. Tego latem nie pij

Na czas upalnych dni warto zrezygnować z ulubionych naparów ziołowych, ponieważ niektóre z nich, nawet jeżeli nie uwrażliwiają skóry na słońce, mogą wykazywać inne działania niepożądane. Dla przykładu napary z pokrzywy czy skrzypu polnego są moczopędne, w związku z tym mogą sprzyjać odwodnieniu.

W nawodnieniu nie pomogą też napoje słodzone cukrem i nie chodzi tylko o popularne napoje gazowane. Uwaga, zwłaszcza w restauracjach czy kawiarniach, na lemoniady oraz koktajle, także te na bazie alkoholu. Etanol w każdej postaci – także orzeźwiającego piwa – nasila diurezę, przez co sprzyja odwodnieniu. Lepiej też darować sobie kawę i herbatę, jeśli lubimy pić te napoje słodzone.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze