Najlepiej nawadniający napój na świecie. Badania potwierdzają
Czy pamiętasz o piciu wody podczas upałów? To dobrze, ale nie myśl, że to najlepsze, co możesz zrobić dla swojego organizmu. Okazuje się, że są lepiej nawadniające opcje, a wśród nich napój, który prawdopodobnie na co dzień znajduje się w twojej lodówce lub spiżarni niezależnie od pory roku.
1. Zawiera tłuszcz, cukry i białko. Nawadnia najlepiej
Utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia to truizm, z którego każdy z nas sobie zdaje sprawę. Nie każdy jednak wie, że woda pełni kluczowe funkcje w naszym organizmie – odpowiada za regulowanie temperatury ciała, zapewnia odpowiednie funkcjonowanie narządów wewnętrznych i bierze udział w transporcie składników odżywczych do komórek. Latem przy temperaturze 32 stopni i wysokiej wilgotności powietrza osoby o zwiększonej aktywności fizycznej mogą tracić nawet pięć litrów płynów na dobę. Eksperci nie mają wątpliwości: gdy panują upały, należy pamiętać o uzupełnianiu płynów.
Naukowcy ze szkockiego Uniwersytetu St. Andrews w trakcie badania odkryli, że zarówno gazowana, jak i niegazowana woda nawadniają dobrze, ale napoje, które zawierają niewielkie ilości tłuszczu, cukrów i białka znacznie lepiej utrzymują stan nawodnienia przez dłuższy czas.
Autor badania, prof. Ronald Maughan, wyjaśnia, że im więcej pijemy, tym szybciej napój opróżnia się z żołądka i wchłania do krwioobiegu, gdzie może rozcieńczać płyny ustrojowe i nawadniać. Ale drugi czynnik wpływający na nawodnienie ma związek ze składnikami odżywczymi zawartymi w napoju.
Z tego powodu w rankingu najlepszych napojów według badaczy przoduje nie woda, ale mleko. Wszystko dzięki temu, że zawiera laktozę, białko i tłuszcze, które pomagają spowolnić opróżnianie żołądka i utrzymać nawodnienie przez dłuższy czas. Dodatkowo w mleku obecny jest również sód, który zatrzymuje wodę w organizmie. Tak samo działają stosowane w przypadku biegunek roztwory zawierające elektrolity, które można kupić w każdej aptece.
- To badanie mówi nam wiele z tego, co już wiedzieliśmy: elektrolity – takie jak sód i potas – przyczyniają się do lepszego nawodnienia, podczas gdy kalorie w napojach powodują wolniejsze opróżnianie żołądka, a tym samym wolniejszy proces produkcji moczu – mówi cytowana przez CNN dietetyczka Melissa Majumdar.
2. Najgorsze latem. Te napoje mogą odwadniać
Ostrzega jednak, że nie oznacza to przewagi napojów słodzonych cukrem nad wodą czy mlekiem. Tłumaczy, że gdy słodkie napoje przedostaną się do jelita cienkiego, wskutek osmozy dochodzi do "wyciągnięcia" wody z organizmu po to, by rozcieńczyć wysokie stężenie cukru. Dlatego napoje te mogą dodatkowo odwadniać, zamiast dostarczać organizmowi płynów.
Inne napoje, które mogą podstępnie wyciągać wodę z organizmu, to:
- alkohol – ma działanie diuretyczne, a im większe stężenie etanolu w napoju, tym większe działanie odwadniające,
- kawa – według badań nadmierne ilości kawy, to jest odpowiadające powyżej 200-300 mg kofeiny, mogą prowadzić do odwodnienia,
- napoje energetyzujące – są źródłem kofeiny, a także cukru – oba te składniki w nadmiarze sprzyjają odwodnieniu,
- napoje słodzone słodzikami tj. sorbitol, ksylitol, erytrytol i mannitol – ich nadmiar może powodować biegunkę, która sprzyja odwodnieniu.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl