Trwa ładowanie...

Zakazany duet. Takie połączenie może wpływać na pracę mózgu

Avatar placeholder
16.04.2024 07:57
Nie łącz z zieloną herbatą. Napar stanie się bezwartościowy
Nie łącz z zieloną herbatą. Napar stanie się bezwartościowy (Getty Images)

Zielona herbata to źródło związków aktywnych biologicznie o ogromnym potencjale prozdrowotnym. Obecne w niej katechiny chronią organizm przed stanem zapalnym, ale pod pewnym warunkiem. By działała jak lekarstwo, lepiej zapomnij o jednym dodatku.

spis treści

1. Nie łącz z zieloną herbatą

Dwa najgorsze dodatki do zielonej herbaty to cukier i cytryna. Tej drugiej należy bezwzględnie unikać, jeśli pijemy herbatę liściastą bądź nie usuwamy z filiżanki torebki przed dodaniem plasterka cytrusa. Sok z cytryny wchodzi w reakcje z obecnym w glebie glinem, który kumuluje się m.in. w liściach herbaty.

Połączenie cytryny z herbatą sprawia, że nierozpuszczalny w wodzie, zatem całkowicie nieszkodliwy glin, przekształca się w dobrze wchłanialny, a przy tym bardzo groźny cytrynian glinu. Związek ten odkłada się w tkankach organizmu i szczególnie negatywnie wpływa na układ nerwowy. Niektóre badania wskazują, że może sprzyjać zaburzeniom dementywnych, w tym chorobie Alzheimera.

Zobacz film: "Zobacz dlaczego lepiej nie pić herbaty z cytryną!"

Dla mózgu szkodliwy jest także cukier, dlatego również tego dodatku lepiej unikać, zwłaszcza jeśli pijemy herbatę codziennie lub, co gorsza, kilka razy dziennie. Nadmiar cukru w diecie sprzyja otyłości i cukrzycy typu 2. Ta natomiast, jak wskazują badania, również wpływa niekorzystnie na pracę mózgu.

Okazuje się, że permanentnie podwyższony poziom glukozy we krwi zwiększa ilość beta-amyloidu, białka, które odpowiada za rozwój alzheimera. Szacuje się, że osoby chore na cukrzycę mogą być nawet o 65 proc. bardziej narażone na rozwój demencji, niż osoby, które nie mają tej choroby metabolicznej.

Uwaga na połączenie herbaty z cytryną
Uwaga na połączenie herbaty z cytryną (Pixabay)

2. Pij na zdrowie i pozbądź się obrzęków oraz toksyn

Napar najlepiej pić bez dodatków, w takiej postaci jest najzdrowszy. Liście zielonej herbaty to źródło co najmniej dziesięciu związków, w tym polifenoli.

Uważa się, że za niezwykłym działaniem naparu z liści herbaty stoją właśnie katechiny, a dokładniej galusan epigalokatechiny (EGCG). To on nadaje herbacie cierpki smak oraz goryczkę, ale też wykazuje działanie antyoksydacyjne i antywirusowe, a nawet może zmniejszać ryzyko rozwoju nowotworów.

Szereg badań wskazuje, że regularne picie zielonej herbaty pomaga chronić przed utratą funkcji poznawczych, może zapobiegać chorobom przewlekłym, w tym, miażdżycy i schorzeniom serca. Napar z zielonej herbaty może obniżać poziom złego cholesterolu, zmniejszać ryzyko osteoporozy, a nawet wspierać leczenie cukrzycy typu 2.

Dzięki temu, że działa moczopędnie, herbata może też wspierać detoksykację organizmu i pomagać w pozbyciu się obrzęków. Dodatkowo katechiny wspierają spalanie tłuszczu, a nawet przyspieszają metabolizm.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze