Trwa ładowanie...

Niemcy już jej zakazali. Polacy piją, a nie są świadomi skutków

Avatar placeholder
12.09.2024 12:43
Herbata zakazana w wielu krajach. Działa krwotocznie, niszczy wątrobę, jelit
Herbata zakazana w wielu krajach. Działa krwotocznie, niszczy wątrobę, jelit (Getty Images)

Herbaty ziołowe mają wiele leczniczych działań, ale warto zachować ostrożność i sprawdzić składniki używane w ziołolecznictwie. Nie zdajemy sobie sprawy, że część z nich może nam zaszkodzić. Tak działa na przykład popularna w Polsce herbata na bazie senesu i żywokostu lekarskiego.

spis treści

1. Zakazana herbata

W niektórych krajach picie herbaty z senesu jest zakazane, jak u Niemców, w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii. Pomimo działania przeczyszczającego pomagającego na problem z zaparciami, jej długotrwałe stosowanie może uzależnić jelita, a działanie senesu może doprowadzić nawet do uszkodzeń wątroby.

Dodatkowo herbata z tym ziołem ma działanie krwotoczne i nie powinny jej stosować kobiety w ciąży czy w trakcie menstruacji. Tymczasem senes jest w Polsce popularnym składnikiem ziołowych herbat odchudzających.

Zobacz film: "Czym jest matcha? Napój podbija Polskę"

2. Senes i żywokost lekarski. Jak działają na organizm?

Senes to zioło, z którego wykorzystuje się zarówno liście, jak i owoce. W Polsce jest szeroko dostępny w postaci herbaty ziołowej.Od dawna senes mylnie jest uznawany za remedium na problemy przewodu pokarmowego: ma pomagać na dolegliwości jelitowe i pobudzać ich perystaltykę. To działanie odkryto ponad 1000 lat temu w krajach arabskich.

Żywokost lekarski to inna roślina lecznicza, która w polskiej medycynie ludowej jest doceniana. Występuje na terenie Europy, Azji Środkowej, Azji Mniejszej oraz na Syberii. W Polsce docenia się jej wsparcie w leczeniu bóli stawów, złamań czy kontuzji, bo zawiera alantoinę, która przyspiesza gojenie ran i ma właściwości mocno nawilżające. Żywokost ma też w składzie garbniki, aminokwasy, flawonoidy, sacharydy, saponiny, sterole i kwasy tłuszczowe. Wpływają one na działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe tej herbaty roślinnej.

3. Ten składnik zioła może uszkodzić wątrobę

Ale jest też składnik żywokostu, który ma ciemną stronę. To alkaloidy pirolizydynowe, które mogą uszkadzać wątrobę i dlatego preparaty z żywokostem są zakazane w wielu państwach (USA, Kanada).

Pomimo dowodów na szkodliwość senesu i żywokostu, Polacy są amatorami tych ziół i nadal są one powszechnie dostępne w polskich sklepach, aptekach czy zielarniach. Pijemy je bez zastanowienia, bez uprzedniej konsultacji z lekarzem, która powinna odbyć się przed przyjmowaniem jakichkolwiek ziół leczniczych.

Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze