Zanieczyszczone ryby. Po czym je rozpoznać?
Ryby to jeden z najbardziej niedocenianych elementów naszej codziennej diety. Są źródłem jodu, kwasów tłuszczowych omega-3, witaminy D i białka. Razem ze zwiększającą się popularnością ryb, wzrasta jednak ryzyko groźnych zatruć pokarmowych spowodowanych obecnością toksycznych związków. Jak rozpoznać zanieczyszczoną rybę i kiedy należy ją wyrzucić?
1. Jak rozpoznać zanieczyszczoną rybę?
Według Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) istnieją dwa główne rodzaje zatruć ryb: ciguatera i scombrotoksizm.
Ciguatera to zatrucie toksynami morskimi. Dochodzi do niego najczęściej wskutek spożycia niektórych gatunków ryb morskich, głównie pochodzących z obszarów tropikalnych: Morza Karaibskiego, Oceanu Spokojnego i Indyjskiego. Winę ponoszą mikroskopijne rośliny morskie, które wytwarzają ciguatoksyny.
Z kolei scombrotoksizm to zatrucie pokarmowe związane z konsumpcją ryb mających ciemne mięso. Zalicza się do nich przede wszystkim: makrelę, tuńczyka białego, tuńczyka żółtopłetwego, tuńczyka błękitnopłetwego oraz makreloszę. Zatruć się można także sardynkami europejskimi, koryfenami, czarnym merlinem i śledziem.
Dlaczego dochodzi do zatrucia? Główną przyczyną jego występowania jest nieprawidłowo przechowywane mięso, które ulega rozkładowi bakteryjnemu już w temperaturze powyżej 0 stopni Celsjusza. Taki proces oznacza dekarboksylację aminokwasu L-histydyny do histaminy, fosforanu histaminy oraz chlorowodorku histaminy.
"Ryby zanieczyszczone histaminą mogą mieć pieprzny, ostry, słony smak. Poza tym będą miały normalny wygląd, zapach i smak" - informuje CDC.
Może powodować to zamieszanie, tym bardziej, że wiele osób przyprawia ryby solą i pieprzem. Zdaniem CDC poza subtelną zmianą smaku ryby, da się zauważyć zmiany w jej konsystencji, która może być oznaką zanieczyszczenia.
Rybę należy schłodzić lub zamrozić, aby zapobiec skażeniu histaminą.
2. Jakie są objawy zatrucia skombrotoksizmem?
Obajwy zatrucia scombrotoksizmem najczęściej pojawiają się między 10. a 60. minutą po spożyciu skażonego kawałka ryby. Objawy często ustępują w ciągu 12 godzin. Niestety w niektórych sytuacjach utrzymują się przez 48 godzin lub dłużej.
Najczęstszymi objawami choroby są:
- zaczerwienienie skóry,
- świąd skóry,
- skurcze brzucha,
- zaburzenia widzenia,
- kołatanie serca,
- silny ból głowy,
- spadek ciśnienia tętniczego
- nieregularnego bicia serca,
- trudności z oddychaniem.
Czasami osoby borykające się z zatruciem pokarmowym mogą wymagać hospitalizacji.
Ryby, które są zepsute lub zanieczyszczone należy wyrzucić. Jeśli podejrzewasz u siebie zatrucie histaminą, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl