Zapobiega nowotworom i regeneruje wątrobę. Niedoceniany skarb ma wiele zalet
Serwatka, która w przemyśle serowarskim jest często traktowana jako odpad, kiedyś była wykorzystywana do karmienia zwierząt lub po prostu wylewana do okolicznych rzek. Dziś jednak wiemy, że jest to nieoceniony skarb, który ma wiele korzyści dla naszego zdrowia.
1. Bogactwo składników w serwatce
Serwatka wspiera pracę serca, układu pokarmowego, a nawet może wspomagać terapie tak poważnych chorób jak AIDS. Ale jakie jeszcze właściwości ma ten klarowny, żółtawy płyn?
Serwatka może nie wyglądać zachęcająco, ale współcześnie znajduje szereg zastosowań. Dzięki nowoczesnym technologiom, jesteśmy w stanie pozyskać z niej frakcje białek serwatkowych, które są jednymi z najcenniejszych i najbogatszych odżywczo białek. Wśród nich znajdują się α-laktoglobulina i β-laktoglobulina, immunoglobuliny, laktoferyna, laktoperoksydaza.
α-laktoglobulina i β-laktoglobulina, jak wynika z badań, wspierają pracę układu sercowo-naczyniowego, mają też udział w regulowaniu ciśnienia krwi. β-laktoglobulina dodatkowo zmniejsza ryzyko miażdżycy. Badania prowadzone na młodych mężczyznach oraz kobietach wykazały, że te dwa białka serwatkowe mogą obniżać ciśnienie krwi, a także poziom cholesterolu całkowitego i frakcji LDL nazywanej potocznie złym cholesterolem.
Innym wyjątkowym białkiem serwatkowym jest laktoferyna, na której prowadzono szereg badań. Potwierdzają one działanie przeciwwirusowe, antygrzybicze i przeciwbakteryjne, a nawet antynowotworowe laktoferyny. Co więcej, w serwatce znajdują się również związki zapobiegające namnażaniu się komórek rakowych, takie jak metionina i cysteina.
2. W płynie i w proszku
W jednym z badań naukowcy dowiedli, że białko serwatkowe może wspomóc leczenie chorych na AIDS. Ale to dopiero początek, bo serwatka ma wiele innych korzyści dla zdrowia.
Może wspierać funkcjonowanie układu nerwowego, pozytywnie wpływać na mikrobiom jelitowy, wspierać leczenie schorzeń wątroby, w tym marskości, łagodzić objawy dny moczanowej, wspierać leczenie wrzodów żołądka.
Serwatka to również źródło wielu witamin i minerałów, takich jak witamina A i C, witaminy z grupy B, żelazo, fosfor, jod, magnez, wapń i potas. Przy tym w 100 g tego dobroczynnego produktu znajduje się zaledwie 30 kcal.
Obecnie serwatkę można dostać także w formie sproszkowanej. Są to preparaty na bazie serwatki, pozbawione wody – izolaty i koncentraty. Rozcieńczona serwatka to doskonały izotonik. Po izolaty czy koncentraty mogą sięgać osoby nieprzekonane do charakterystycznego płynu. Białka serwatkowe stanowią podstawę wielu odżywek dla sportowców.
Jednym z największych atutów serwatki w proszku jest jej trwałość, czego nie można powiedzieć o serwatce w płynie. Z drugiej strony warto pamiętać, że w postaci sproszkowanej serwatka zawiera mniejszą ilość białek, bo część z nich ulega rozpadowi pod wpływem wysokiej temperatury.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl