Zapomnij o menopauzie. Badacze odkryli, że wystarczy włączyć do diety jeden składnik
Najnowsze odkrycie amerykańskich naukowców mogą stać się przełomem w walce z uciążliwymi dolegliwościami w okresie menopauzy. Wyniki badań wskazały, że aż 59 proc. badanych kobiet, które włączyły do swej diety soję, przestało doświadczać uderzeń gorąca. To jednak nie wszystko.
1. Dieta a menopauza
Uderzenia gorąca, czyli pojawiające się nagle, najczęściej nocą, fale gwałtownego ciepła, a także tzw. zimne poty, to, zdaniem naukowców, problem aż 4/5 kobiet w okresie menopauzy. Pacjentki mogą doświadczać tak silnych ataków lub mają one tak duże natężenie, że konieczne jest wprowadzenie farmakoterapii, mającej na celu złagodzenie dolegliwości.
Badacze z George Washington University zrekrutowali do badania 38 kobiet w okresie menopauzalnym, borykających się z dokuczliwymi objawami. Połowa z badanych była na niskotłuszczowej diecie wegańskiej, a w jadłospisie tych kobiet codziennie znajdowała się gotowana soja – dokładnie ½ szklanki ziaren.
Po 12 tygodniach niemal 60 proc. weganek przestało doświadczać uderzeń gorąca, u pozostałych badanych natężenie dolegliwości stało się dużo mniejsze. Poprawy samopoczucia nie doświadczyły z kolei te panie, w których diecie zmianie nie uległo nic.
Badacze stwierdzili, że dieta wegańska i spożywanie soi oraz produktów sojowych może redukować liczbę i natężenie uderzeń gorąca nawet o 84 proc. bez konieczności zażywania leków.
2. Soja – źródło fitoestrogenów
Uczestniczki badania, które przez 12 tygodni spożywały soję i pozostawały na diecie roślinnej, przyznały także, że mają więcej energii, lepiej śpią i czerpią większą satysfakcję z życia seksualnego.
Badacze, którzy m.in. dzięki cotygodniowemu raportowaniu przez pacjentki stanu swojego zdrowia, przyznali, że można mówić o ogólnej poprawie jakości życia. Potwierdza to przypuszczenia naukowców, że soja, zawierająca fitoestrogeny, pozytywnie wpływa na gospodarkę hormonalną organizmu.
Izoflawony sojowe, czyli fitoestrogeny, między innymi genisteina i daidzeina, to związki naturalnie występujące w soi. Mają właściwości przeciwutleniające, przeciwdziałają miażdżycy, a także osteoporozie, która jest problemem dużego odsetka kobiet po menopauzie. Łagodzą objawy przekwitania, działając podobnie, jak estrogeny, które wykorzystuje się w farmakologicznym leczeniu menopauzy.
Dieta wegańska (bogata w soję) eliminuje jednak ryzyko wynikające ze stosowania estrogenów przepisywanych przez lekarzy - chodzi m.in. o zwiększone ryzyko pojawienia się raka piersi.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl