Trwa ładowanie...

Zaskakujące produkty, które powinieneś trzymać w lodówce

 Magdalena Bury
01.01.2019 21:14
Zaskakujące produkty, które powinieneś trzymać w lodówce
Zaskakujące produkty, które powinieneś trzymać w lodówce (123rf)

Kuchnia jest miejscem przeróżnych smaków i zapachów, w którym spędzasz kilka godzin w tygodniu. Każdy, nawet najmniejszy produkt spożywczy ma tutaj swoje miejsce i przeznaczenie.

Czy zastanawiałeś się jednak, czy dobrze robisz przechowując migdały w zaciemnionym i suchym miejscu? I dlaczego wino stoi na półce wraz z oliwą z oliwek?

Lista produktów, które powinieneś trzymać wyłącznie w lodówce prawdopodobnie cię zaskoczy.

1. 1. Daktyle

W lodówce powinniśmy przechowywać daktyle. W swoim składzie posiadają one więcej wody niż suszone morele czy żurawina. Przechowywanie ich w chłodnym miejscu sprawi, że na dłużej zachowają swój charakterystyczny smak. Okres przydatności do spożycia u daktyli wynosi 45 dni. Im starsze, tym stają się bardziej suche.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

2. 2. Syrop klonowy

Syrop klonowy najlepiej przechowywać w lodówce w szczelnie zamkniętej szklanej butelce lub w słoiku. W przeciwieństwie do miodu, w syropie w temperaturze pokojowej może pojawiać się pleśń. Jest to związane z brakiem konserwantów, które skutecznie uniemożliwiają rozwijanie się bakterii. Syrop klonowy jest w pełni naturalny, a delikatnie schłodzony będzie idealnym dodatkiem do naleśników.

3. 3. Orzechy

Orzechy zawierają zdrowe tłuszcze nienasycone, które w temperaturze pokojowej mogą jełczeć. Nie są wtedy chrupiące, tracą swój smak, a zapachem przypominają farbę. Nie jest to jednak najgorsze.

Przechowywanie ich w szafce kuchennej sprawi, że stracą one swoje właściwości lecznicze. Zjełczałe orzechy nie wpłyną na obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi. Trzymanie ich w lodówce (najwyżej do 6 miesięcy) sprawi, że zatrzymają swoje cenne składniki.

Nie wszyscy wiedzą, że orzechy powinny być trzymane w lodówce
Nie wszyscy wiedzą, że orzechy powinny być trzymane w lodówce (123rf)

4. 4. Domowe ciasta

Przechowywanie domowych ciast w temperaturze pokojowej może przyczynić się do zatruć. Jajka i mleko, czyli najczęstsze składniki tortów i ciastek, powinny być trzymane w chłodnym miejscu. Źle przechowywane są siedliskiem bakterii. ****

Ciasta trzymamy na stole do 2 godzin po pieczeniu, a gdy wystygną wstawiamy na półkę do lodówki. W ten sposób zachowają na dłużej świeżość.

5. 5. Placki do tortilli

Placki do tortilli, nawet jeśli w supermarkecie leżały na zwykłej półce, powinny być przechowywane w lodówce. Chłód przedłuży ich trwałość nawet o tydzień.

6. 6. Dojrzałe banany

O ile niedojrzałe banany przechowuje się w szafce, o tyle miejsce tych z czarną skórką powinno być na półce w lodówce. Chłód hamuje dojrzewanie, więc przechowywanie go w takich warunkach zapobiegnie psuciu. ****

Gdy banan jest dojrzały, ma najwięcej właściwości. Może być np. naturalnym środkiem w leczeniu biegunki.

7. 7. Czerwone wino

Gdy nachodzi nas ochota na kieliszek czerwonego wina otwieramy butelkę, a następnie stawiamy ją w ciemnym miejscu. To duży błąd! Wino szybko się utlenia tracąc przy tym procenty, zapach oraz smak.

Butelkę powinniśmy przechowywać w lodówce przez 3-5 dni, oczywiście zamkniętą korkiem.

Aby wino zachowało swoje właściwości, dobrze jest trzymać je w lodówce
Aby wino zachowało swoje właściwości, dobrze jest trzymać je w lodówce (123rf)

8. 8. Nasiona lnu

Nasiona lnu oraz chia są źródłem wielu kwasów alfa-linolenowych (omega-3), które pozytywnie wpływają na pracę mózgu. Najlepsze jednak są te zmielone, ponieważ organizm szybciej je trawi, a przez co wchłania więcej składników odżywczych. Powinniśmy przechowywać je w lodówce, gdyż w temperaturze pokojowej są narażone na utlenianie się. Nieświeże nasiona mogą być toksyczne!

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze