Zbawienne dla jelit. Zapobiegają zaparciom, chronią przed rakiem jelita grubego
Mikrobiota jelitowa, nazywana również mikrobiomem lub florą jelitową, to zbiór mikroorganizmów, bakterii, wirusów, drożdży oraz grzybów występujących w obrębie ludzkiego przewodu pokarmowego. Nie wszyscy mają świadomość, że prawidłowy mikrobiom wpływa pozytywnie na zlokalizowany w przewodzie pokarmowy układ immunologiczny i zapewnia ochronę przed chorobotwórczymi patogenami. Okazuje się, że picie niektórych napojów może wpłynąć pozytywnie na stan naszej mikrobioty. Po jakie napoje warto zatem sięgnąć?
1. Kefir
Kefir stanowi cenne bogactwo składników odżywczych oraz probiotyków. Jest wytwarzany jest dzięki procesowi fermentacji. Fermentacja ta odbywa się przy udziale specjalnych grzybków, nazywanych ziarnami kefirowymi.
Liczne badania sugerują, że probiotyki występujące w kefirze znacząco wzbogacają mikrobiotę jelitową, wspierają funkcjonowanie układu pokarmowego, a także łagodzą objawy charakterystyczne dla zespołu jelita drażliwego (IBS) czy choroby wrzodowej żołądka oraz dwunastnicy.
Fermentowany produkt mleczny może być spożywany z powodzeniem również przez osoby cierpiące na nietolerancję laktozy, ponieważ zawarte w kefirze bakterie probiotyczne wytwarzają laktazę, co wspomaga proces rozkładu cukru mlecznego.
Kefir polecany jest również pacjentom borykającym się z takimi problemami jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy choroba Leśniowskiego-Crohna.
2. Zielona herbata
Doskonałym sposobem na wzmocnienie mikrobioty jelitowej jest spożywanie dużej ilości produktów pochodzenia roślinnego. Mogą to być zarówno warzywa, jak i herbata. Zielona matcha, będąca doskonałym źródłem przeciwutleniaczy, zawiera w swoim składzie silny polifenol o nazwie galusan epigallokatechiny. Związek ten wspiera zarówno funkcjonowanie jelit, jak i całego organizmu.
Dodatkowo, galusan epigallokatechiny przeciwdziała nadmiernemu przyrostowi masy ciała oraz tkanki tłuszczowej. Osoby chcące zadbać o mikrobiotę jelitową, powinny nie tylko pić matchę, ale także rumianek, herbatę pu-erh oraz czarną herbatę.
3. Kombucha
Kombucha jest fermentowanym napojem herbacianym o charakterystycznym kwaskowato-owocowym smaku.
W procesie fermentacji tego napoju uczestniczą grzybki herbaciane, zwane również grzybkami japońskimi. Picie kombuchy poprawia funkcjonowanie jelit, pomaga przy bezsenności, a także zmniejsza ryzyko rozwoju nadciśnienia czy miażdżycy.
4. Rosół
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że rosół przyrządzany z wywaru warzywno-mięsnego może wykazywać dobroczynne działanie na mikrobiotę jelitową. Jak to możliwe? Okazuje się, że w rosole zawarte są prozdrowotne witaminy i aminokwasy.
Napój obfituje m.in. w glutaminę, kolagen, żelatynę oraz glicynę. Wszystkie te substancje wykazują pozytywny wpływ na mikrobiom. Żelatyna obecna w rosole odpowiada za wchłanianie wody, kolagen poprawia stan wyściółki jelitowej, żelatyna z kolei dba o odpowiedni poziom śluzu utrzymującego szkodliwe drobnoustroje poza ścianami jelita.
5. Woda
Osoby chcące zadbać o niezwykle ważną barierę ochronną organizmu, czyli mikrobiotę, nie powinny zapominać o odpowiednim nawodnieniu ciała.
Woda, jako jeden z najważniejszych składników tkanek oraz płynów ustrojowych, poprawia trawienie, wspomaga gospodarkę hormonalną, spowalniania proces starzenia organizmu, ale pomaga również wchłaniać składniki zawarte w spożywanym pokarmie.
Dodatkowo błonnik w obecności wody zwiększa swą objętość oraz zagęszcza kał obecny w jelicie grubym. Odpowiednia ilość błonnika i wody przeciwdziała zaparciom oraz wzdęciom.
Katarzyna Wąś-Zaniuk, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl