Trwa ładowanie...

Zbieraj przed południem, w pogodny dzień. Lekarstwo dla wątroby możesz mieć za darmo

 Karolina Rozmus
15.03.2024 19:44
Zbieraj przed południem, w pogodny dzień. Wiosenne kwiaty, które kocha serce
Zbieraj przed południem, w pogodny dzień. Wiosenne kwiaty, które kocha serce (Getty Images)

Wraz z nadejściem wiosny cała Polska kwitnie na żółto za sprawą kwiatów forsycji, które pojawiają się już w marcu. Nie poprzestawajmy na podziwianiu forsycji, bo z jej kwiatów można zrobić napar, syrop, a nawet prozdrowotny koktajl.

spis treści

1. Forsycja. Wspiera serce i chroni przed cukrzycą

Forsycja (Forsythia) to jeden z najbardziej popularnych w Polsce krzewów. Rozróżniamy nawet osiem gatunków, ale najczęściej widuje się w naszym kraju forsycję pośrednią oraz zwisającą. Charakterystyczną cechą krzewu jest to, że kwitnie zanim pojawią się pierwsze liście. Żółte kwiaty, które gęsto oblepiają krzew, należą do jednego z pierwszych, a zarazem najbardziej ewidentnych zwiastunów wiosny.

Forsycja była ceniona już w medycynie ludowej. Stosowano ją przy problemach z nerkami i płucami, ale też na niestrawność i wrzody żołądka. Współczesna nauka docenia kwiat forsycji z uwagi na zawartość wielu cennych związków. W kwiatach znajdziemy flawonoidy, w tym lignany, saponiny, a także witaminę C i rutynę. Te dwa ostatnie są kluczowe dla układu sercowo-naczyniowego, bo uszczelniają, a także poprawiają elastyczność naczyń krwionośnych.

Rutyna podobnie jak witamina C ma też silne działanie przeciwutleniające, może więc hamować rozwój wolnych rodników, a także wspierać pracę układu immunologicznego. Napar z kwiatostanów forsycji może też obniżać poziom glukozy we krwi, działać rozkurczowo i przeciwzapalnie.

Zobacz film: "Właściwości lecznicze forsycji"

Po kwiaty forsycji powinny sięgać osoby z nadciśnieniem tętniczym oraz te, które chcą wspomóc pracę wątroby. Dzięki obecności saponin forsycja świetnie sprawdza się przy infekcjach, bo działa wykrztuśnie, antybakteryjnie i przeciwwirusowo.

Kwiaty forsycji pojawiają się już w marcu
Kwiaty forsycji pojawiają się już w marcu (Pixabay)

2. Do czego wykorzystać kwiaty forsycji?

Kwiaty forsycji zbieramy między marcem a początkiem maja, zrywając je przed południem w suchy, bezdeszczowy dzień. Należy wybierać wyłącznie krzewy, które rosną z dala od ruchliwych dróg i miasta. Po zebraniu najlepiej rozłożyć kwiaty równomiernie na białym płótnie na około godzinę, żeby pozbyć się owadów.

Z kwiatów można przygotować napar, ale też koktajl, blendując świeże kwiaty z owocami. Warto również zrobić przeciwzapalny syrop na odporność i wsparcie dla serca.

Syrop z kwiatów forsycji. Składniki:

  • 1 szklanka świeżych kwiatów forsycji,
  • 150 ml miodu,
  • 0,5 l wody,
  • 3 cytryny.

Kwiaty należy zalać wrzątkiem i zostawić do ostygnięcia. W tym czasie możemy umyć i obrać cytryny, a następnie wycisnąć z nich sok. Ostudzony napar trzeba przecedzić przez sitko lub gazę i przelać do wyparzonego słoika. Do słoika można już dodać miód i sok z cytryn. Następnie trzeba wszystko dokładnie wymieszać. Miksturę przechowujemy w lodówce przez okres dwóch tygodni.

Tak przygotowany syrop można dodawać do ciepłej herbaty lub innych napojów.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze