Trwa ładowanie...

Zdetronizuje dietę śródziemnomorską? Wyniki badań są obiecujące

Avatar placeholder
21.02.2024 09:16
Konkurencja dla diety śródziemnomorskiej. Ten model żywienia jest jeszcze zdrowszy
Konkurencja dla diety śródziemnomorskiej. Ten model żywienia jest jeszcze zdrowszy (Getty Images)

Dieta śródziemnomorska od dawna uznawana jest za kwintesencję zdrowego żywienia. Na łamach "JAMA Network Open" opublikowano jednak wyniki badań, które wskazują, że lada moment zdetronizuje ją inny, jeszcze zdrowszy rodzaj diety.

spis treści

1. Dieta atlantycka

Dieta atlantycka, wywodząca się z Hiszpanii i Portugalii, jest alternatywą dla dobrze ugruntowanych schematów żywieniowych, do których należą dieta śródziemnomorska oraz DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension). Oba te modele odżywiania podkreślają wartość spożywania minimalnie przetworzonej żywności, w tym pełnoziarnistych produktów, ryb oraz zdrowych tłuszczów, np. oliwy z oliwek.

Tym, co wyróżnia dietę atlantycką, są metody przyrządzania potraw (duszenie, gotowanie, pieczenie, grillowanie) oraz położenie silnego akcentu na konsumpcję sezonowych produktów lokalnych, które dostępne są na pobliskich targach. Taki wybór nie tylko promuje zdrowe nawyki żywieniowe, ale także wspiera lokalne gospodarki i zrównoważony rozwój.

2. Wpływ diety atlantyckiej na zdrowie

W ramach analizy wpływu diety atlantyckiej na zdrowie zespół badawczy podjął się współpracy z 231 rodzinami hiszpańskiego i kaukaskiego pochodzenia (518 dorosłych w wieku od 18 do 85 lat). Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy, z których 121 rodzin przestrzegało dietę atlantycką, a 110 rodzin kontynuowało tradycyjny sposób żywienia.

Zobacz film: "Orzechy włoskie zmniejszają ryzyko chorób serca. Nowe badania hiszpańskich naukowców"

Przed rozpoczęciem eksperymentu oraz po sześciu miesiącach stosowania diety, naukowcy zbierali dane dotyczące menu, aktywności fizycznej oraz przyjmowanych przez uczestników leków. Korzystali z ich dzienników żywieniowych.

Wyniki badań ukazały, że wśród osób stosujących dietę atlantycką odnotowano "znaczący" spadek przypadków zespołu metabolicznego. W grupie stosującej ten plan żywieniowy, problem wystąpił jedynie u 3 proc. badanych, w porównaniu do 6 proc. w grupie kontrolnej.

Co więcej, u uczestników na diecie atlantyckiej zaobserwowano poprawę w obwodzie talii, masie ciała oraz poziomie cholesterolu. Ciśnienie krwi, poziom trójglicerydów oraz glukozy we krwi pozostały bez zmian.

Te wyniki sugerują, że dieta atlantycka przynosi korzyści przede wszystkim osobom, u których jeszcze nie rozwinął się zespół metaboliczny, choć zespół badawczy podkreśla potrzebę dalszych, długoterminowych badań.

Zdaniem naukowców dieta atlantycka przedstawia się jako obiecująca strategia żywieniowa, która może zmniejszyć ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego aż o połowę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze