Trwa ładowanie...

To najzdrowsza dieta na świecie. "Coraz chętniej jest stosowana w Polsce, ale nadal nie w pełni"

 Katarzyna Prus
Katarzyna Prus 12.02.2023 16:59
Dieta śródziemnomorska jest najzdrowsza
Dieta śródziemnomorska jest najzdrowsza (Getty Images, materiały własne)

Wybitni specjaliści przygotowali ranking najzdrowszych diet świata w 2023 r. Na podium ulokowano dietę śródziemnomorską. - Od lat jest słusznie uważana za najzdrowszy model żywienia, ponieważ bazuje na różnorodnych, nieprzetworzonych i sezonowych produktach - zwraca uwagę dr n. o zdr. Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny. Które jeszcze diety są najlepsze dla organizmu?

spis treści

1. Te diety są najzdrowsze

Amrykański magazyn "U.S. News & World Report" opublikował nowy ranking diet, przygotowany na podstawie opinii ponad 30 ekspertów, w tym lekarzy specjalizujących się m.in. w obesitologii, endokrynologii, chorobach sercowo-naczyniowych.

Polacy jedzą za mało ryb
Polacy jedzą za mało ryb (Getty Images)
Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

Diety były analizowane pod kątem m.in. zawartości składników odżywczych i wpływu na zdrowie (w tym układ krążenia, metabolizm, kości), a także kosztów, planowania czy czasu potrzebnego na przygotowanie posiłków.

Najnowszy ranking:

  1. dieta śródziemnomorska
  2. diety DASH i fleksitariańska
  3. dieta MIND
  4. dieta TLD
  5. diety Mayo Clinic i wolumetryczna
  6. dieta WW (Strażników Wagi)
  7. dieta przeciwzapalna dr. Weila
  8. dieta dr. Ornisha
  9. diety Noom i dieta Pritkina
  10. dieta strefowa (Zone)
  11. dieta nutritariańska
  12. diety Jenny Craig, plaż południowych i Nutrisystem
  13. dieta Keyto
  14. dieta paleo
  15. dieta ketogeniczna
  16. diety Atkinsa, Optavia i Slimfast
  17. dieta witariańska - raw food

- Chcąc zmienić lub poprawić nawyki żywieniowe, możemy bez większych obaw kierować się tym rankingiem. To rzetelne zestawienie przygotowane przez naukowców z uwzględnieniem aspektów zdrowotnych, a także - co ważne już pod względem praktycznym - dostępności i możliwości stosowania diety na co dzień - zwraca uwagę w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. o zdr. Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny.

2. Różnorodnie i sezonowo

- W tegorocznym rankingu, podobnie jak w poprzednich nie ma większych niespodzianek. Wygrywa dieta śródziemnomorska, która od lat jest słusznie uważana za najzdrowszy model żywienia, ponieważ bazuje na różnorodnych, nieprzetworzonych i sezonowych produktach. Coraz chętniej jest stosowana w Polsce, ale nadal nie w pełni - zaznacza dr Stolińska.

Tłumaczy, że Polacy jedzą zdecydowanie za mało ryb, które są między innymi źródłem niezbędnych kwasów omega-3, a wciąż za dużo mięsa, w tym czerwonego i na dodatek często przetworzonego.

- Jedyna uwaga mogłaby dotyczyć zalecanej w tej diecie oliwy z oliwek. Jest ona głównie źródłem kwasów omega-6, a Polakom brakuje kwasów omega-3. Warto ją więc zastąpować olejem rzepakowym lub lnianym - wskazuje dietetyczka.

Dieta śródziemnomorska składa się w 40 proc. z węglowodanów, w 35-40 proc. z tłuszczu i 20-25 proc. z białka.

"Nie jest to dieta promująca szybkie odchudzanie, ale zdrowe dochodzenie do właściwej masy ciała (lub jej utrzymanie). Zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego, redukuje stan zapalny oraz korzystnie wpływa na jakość życia pacjentów z otyłością i cukrzycą" - zwraca uwagę na Instagramie Szymon Suwała, endokrynolog.

"Nie bez kozery zatem, oprócz tego, że "US News" określiło tę dietę jako najlepszą ogólnie, określiło ją też jako drugą najlepszą (zaraz po DASH) dla pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi czy cukrzycą" - dodaje lekarz.

3. Mniej soli, więcej zdrowia

W czołówce rankingu znalazły się też dwie inne bardzo korzystne dla zdrowia diety: DASH i fleksitariańska nazywana "elastycznym wegetarianizmem".

- Dieta DASH została opracowana z myślą o osobach, które mają nadciśnienie tętnicze. Kładzie nacisk na produkty, które są naturalnym źródłem wapnia i magnezu. Tych składników brakuje także osobom, które nie mają problemów z ciśnieniem, więc mogą je uzupełnić stosując te zalecenie dietetyczne - zaznacza dr Stolińska.

- Ponadto dużym plusem tej diety jest redukcja soli, która - jak nie raz pokazały badania naukowe - jest szkodliwa dla zdrowia, zwłaszcza w nadmiarze. Niestety Polacy ją uwielbiają - dodaje dietetyczka.

Na diecie DASH (z ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension – dieta w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia) są oparte wszytkie plany żywieniowe, które można znaleźć na bezpłatnym i ogólnodostępnym portalu Diety NFZ (www.diety.nfz.gov.pl). Są one dosotosowane m.in. do osób zmagających się z chorobą Hashimoto, cukrzycą, nadwagą i otyłością, depresją, a także dla seniorów.

Na portalu można w sumie znaleźć ponad 7 tysięcy różnych przepisów opracowanych przez dietetyków, a także filmy kulinarne i artykuły na temat zdrowego odżywiania.

4. Zamiast schudnąć, szkodzisz zdrowiu

Dr Stolińska zwraca uwagę, że w przypadku diety fleksitariańskiej jest jednak pewien haczyk.

- To dieta oparta w większości na produktach roślinnych i okazjonalnym jedzeniu mięsa. Pamiętajmy jednak, że wykluczenie mięsa lub jego znaczne ograniczenie wiąże się z koniecznością uzupełniania białka. Jego źródłem są przede wszystkim rośliny strączkowe, które w Polsce nie są jednak zbyt popularne - tłumaczy ekspertka.

- Osoby, które stosują tę dietę zamiast roślin strączkowych, chętniej sięgają po gotowe produkty jak burgery sojowe czy seitan wytworzony z glutenu pszennego. Nie są one jednak tak zdrowe, jak nam się wydaje, chociażby dlatego, że są przetworzone.

- Na drugim biegunie są wszelkie monodiety np. dieta wysokobiałkowa czy wysokotłuszczowa, a także diety, które maksymalnie ograniczają ilość kalorii. Taki sposób odżywiania zaburza metabolizm, zamiast zdrowego odżywiania i kontroli wagi odkładamy tkankę tłuszczową. To pierwszy krok do stanów zapalnych w organizmie, a w konsekwencji - poważnych chorób np. cukrzycy czy chorób układu krążenia - wskazuje Hanna Stolińska.

Przyczynia się do tego także szkodliwy niedobór konkretnych składników, które są efektem długotrwałego stosowania takich diet m.in. witamin z grupy B, żelaza czy magnezu.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze