Trwa ładowanie...

Zdrowa jak warzywo, pożywna jak mięso. Wspiera trawienie i chroni przed rakiem

 Karolina Rozmus
17.01.2023 16:56
Wolna od cholesterolu i zbawienna dla jelit
Wolna od cholesterolu i zbawienna dla jelit (Adobe Stock)

Z powodzeniem zastąpi mięso, jest niezwykle pożywna, smaczna, a przy tym bogata odżywczo. Może pojawiać się codziennym jadłospisie jako pasta do chleba, zamiennik mięsa w gulaszu, a nawet być podstawą wysokobiałkowego musu czekoladowego i ciasteczek.

spis treści

1. Ciecierzyca to królowa strączków

Ciecierzyca to znakomite źródło żelaza, wapnia czy magnezu, ale też potasu, fosforu, ryboflawiny, niacyny i tiaminy. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, a co więcej – jak informują eksperci z Cleveland Clinic, "ciecierzyca jest tak zwanym kompletnym białkiem, ponieważ zawiera wszystkie dziewięć niezbędnych aminokwasów".

Choć zatem może zastąpić mięso, to nie szkodzi tak jak ono, bo jest wolna od tłuszczów nasyconych i cholesterolu. Już jedna filiżanka tych smakowitych ziaren to dziesięć do 15 gramów białka, dziewięć do 12 gramów błonnika, cztery gramy tłuszczu i od 34 do 45 gramów węglowodanów.

Zobacz film: "Ciecierzyca. Dlaczego warto ją wybrać zamiast mięsa?"

2. 5 powodów, dla których warto jeść ciecierzycę

Ciecierzyca to prawdziwe superfood
Ciecierzyca to prawdziwe superfood (Pixabay)

Ciecierzycę warto jeść ponieważ:

  • wspiera jelita – zawiera szczególny rodzaj rozpuszczalnego błonnika o nazwie rafinoza,
  • chroni przed miażdżycą – ciecierzyca nie zawiera cholesterolu, a dzięki wysokiej zawartości błonnika dodatkowo pomaga utrzymywać prawidłowy poziom lipidów,
  • może chronić przed rakiem jelita grubego – badania wykazały, że spożywanie ciecierzycy sprzyja wytwarzaniu krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych jak maślan sodu,
  • nieoceniona dla diabetyków – zarówno ciecierzyca z puszki, jak i suszone ziarna mają niski indeks glikemiczny, więc pomagają kontrolować poziom glukozy we krwi,
  • likopen, biochanina A i saponiny – to kolejne związki obecne w ciecierzycy, które zgodnie z badaniami hamują rozwój nowotworów.

Jedno z niewielkich badań z dziesięcioosobową próbą wykazało, że uczestnicy, którzy jedli hummus, mieli czterokrotnie niższą glikemię poposiłkową niż osoby, które spożywały pieczywo pszenne bez pasty z ciecierzycy. Inne badanie potwierdziło, że regularne spożywanie hummusu może wpływać pozytywnie na glikemię u osób z podwyższonymi czynnikami ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Kilka lat temu jedno z badań potwierdziło również, że osoby regularnie sięgające po ciecierzycę mogą być nawet o 53 proc. mniej narażone na rozwój otyłości i o 51 proc. rzadziej miewają podwyższony poziom glukozy.

Czy ciecierzyca ma jakiekolwiek wady? Choć jest prawdziwym superfood, to nie każdy będzie ją tolerował tak samo dobrze. Zarówno wysoka zawartość błonnika, jak i obecne w nasionach roślin strączkowych saponiny mogą odpowiadać za nieprzyjemne dolegliwości, takie jak wzdęcia, gazy, a nawet bóle brzucha.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze