Trwa ładowanie...

Jedna z najzdrowszych ryb. Polski przysmak przebija dorsza czy łososia

Avatar placeholder
19.03.2024 14:04
Zdrowe ryby prosto z Polski. Pomijane w diecie, a są tanie i nie ma w nich zanieczyszczeń
Zdrowe ryby prosto z Polski. Pomijane w diecie, a są tanie i nie ma w nich zanieczyszczeń (Getty Images)

Nie jest konieczne wydawanie ogromnych sum pieniędzy, aby móc cieszyć się smakiem zdrowej ryby. Wiele rodzimych gatunków oferuje szereg korzyści dla zdrowia. Kluczowe jest jedynie posiadanie odpowiedniej wiedzy na temat tego, które ryby wybierać.

spis treści

1. Tanie i zdrowe ryby z Polski

Polacy bardzo chętnie jedzą pangę i tilapię. Niestety, tylko niewielu z nich zdaje sobie sprawę, że są to jedne z najbardziej zanieczyszczonych gatunków ryb. Znacznie lepszym wyborem pod względem żywieniowym są gatunki dostępne w Polsce, takie jak śledzie, flądra czy belona.

Morski Instytut Rybacki - Państwowy Instytut Badawczy (MIR-PIB) podkreśla, że ryby pochodzące z Bałtyku można spożywać bez obaw, ponieważ nie przekraczają one dopuszczalnych wartości stężenia toksycznych substancji, takich jak kadm, ołów czy rtęć.

Śledzie są jednymi z najpopularniejszych ryb w Polsce i to z dobrym powodem, ponieważ są to gatunki najmniej zanieczyszczone przez metale ciężkie. W śledziach znajdziemy między innymi witaminę E oraz witaminę D3. Najlepiej jest je gotować na parze lub piec, aby zachować jak najwięcej wartości odżywczych.

Zobacz film: "Którą rybę wybrać nad morzem? Oto 4 najlepsze"

Flądra jest zalecana w diecie małych dzieci oraz kobiet planujących ciążę, karmiących piersią i ciężarnych. Jest to gatunek bogaty w potas oraz fosfor. Flądra jest rybą chudą, a badania przeprowadzone przez MIR-PIB wykazały, że ma niską zawartość metali ciężkich.

Nie można także zapominać o rybach słodkowodnych. Tanie, smaczne i zdrowe ryby, takie jak sandacz, pstrąg, okoń czy węgorz, są doskonałym wyborem.

2. Ważna część diety

Ryby są nieodzownym elementem zrównoważonej diety. Przede wszystkim są one doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 oraz białka. Dodatkowo zawierają one niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu związki, takie jak witamina D, witamina A czy witaminy z grupy B.

Zgodnie z zaleceniami Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego oraz Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC), każda osoba dorosła powinna spożywać ryby co najmniej dwa razy w tygodniu. Niestety, tylko niewielka część Polaków przestrzega tych zaleceń.

Często decydujemy się na zakup ryb pochodzących z zagranicy, które zazwyczaj są dość kosztowne. Jednak ich wysoka cena nie zawsze idzie w parze z jakością, ponieważ nawet w najdroższych gatunkach ryb mogą kryć się zanieczyszczenia w postaci metali ciężkich.

Rodzime, choć mniej znane gatunki ryb, są nie tylko tańsze, ale również zdrowsze. Dlatego mogą one stanowić doskonałą alternatywę dla tak popularnych ryb, jak dorsz czy łosoś.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze