Trwa ładowanie...

Jakie ziemniaki na frytki są najlepsze?

Avatar placeholder
24.03.2022 15:01
Jakie ziemniaki na frytki są najlepsze?
Jakie ziemniaki na frytki są najlepsze? (adobestock)

Jakie ziemniaki na frytki są najlepsze? Kucharze i koneserzy tego typu dań nie mają wątpliwości: ziemniaki mączyste. Które gatunki zaliczają się do tej kategorii? Jak zrobić frytki, by były nie tylko smaczne, ale i mniej tuczące, niż zwykle?

spis treści

1. Jakie ziemniaki na frytki są najlepsze i dlaczego?

Jakie ziemniaki na frytki? Kucharze nie mają wątpliwości, że chodzi o odmiany mączyste. Wśród faworytów znajduje się Irga, Irys, Fresco, Augusta, Etola, Sante, Etiuda, Ingrid, Jelly, Orlik, Finezja, Pasat, Legenda, Jelly i Syrena, Pasat, Flaming, Gloria, Glada.

Cechą charakterystyczną wymienionych gatunków ziemniaków jest zawartość skrobi, która waha się między 15 a 18 procent. Dlaczego to takie ważne? To sprawia, że frytki są pulchne w środku i bardzo dobrze się smażą, nie są przy tym twarde i wodniste.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

2. Rodzaje i odmiany ziemniaków

Znanych jest kilkadziesiąt odmian ziemniaków. Nie wszystkie nadają się na frytki. To dlatego, wybierając je w sklepie, dobrze wiedzieć, jakie są typy, klasyfikacje, rodzaje czy klasy ziemniaków.

Wyróżnia się trzy zasadnicze typy kulinarne A, B i C: to typ A (sałatkowy), typ B (ogólnoużytkowy) i typ C (mączysty) oraz typy pośrednie:

Typ A - sałatkowy. Ziemniaki cechują się małą zawartością skrobi, a ich miąższ jest twardy i wilgotny. Po ugotowaniu pozostaje zwięzły i można go łatwo kroić. Warzywa najlepiej sprawdzają się do pieczenia i grillowania w łupinach oraz przygotowania sałatek ziemniaczanych, zup, zapiekanek, a także do smażenia.

Typ A to takie odmiany ziemniaków jak Agata, Almera, Altesse, Annabelle, Cecile, Dali, Denar, Impala, Impresja, Krasa, Lord, Mozart, Musica, Nicola, Oberon, Orchestra, Otolia, Riviera, Vineta, Vivaldi, Viviana czy Zenia,

Typ B, tak zwane ziemniaki ogólnoużytkowe. To najbardziej uniwersalny i najczęściej spotykany w sprzedaży typ kulinarny ziemniaków. Charakteryzują się średnim poziomem twardości. Po usmażeniu ich skórka staje się chrupiąca i rumiana, a miąższ pulchny i wilgotny.

To one są idealne na domowe frytki (z piekarnika również) czy frytki belgijskie (frytki grubo pokrojone, smażone dwukrotnie, podawane zwykle z majonezem). Doskonale smakują przygotowane z nich purée, kopytka, babki ziemniaczane oraz zupy.

Typ B to takie odmiany ziemniaków jak: Agria, Arielle, Aruba, Asterix, Augusta, Bellarosa, Bellini, Belmonda, Berber, Bila, Bogatka, Bohun, Bondeville, Carrera, Cyprian, Ditta, Folva, Fresco, Gala, Gwiazda, Ignacy, Ingrid, Irga, Irys, Jelly, Latona, Lavinia, Lilly, Michalina, Oman, Raja, Red Lady, Ramos, Roko, Rosalind, Roxana, Sagitta, Sante, Satina, Stasia, Syrena, Victoria, Zagłoba,

Typ C - mączysty to ziemniaki o największej zawartości skrobi. Ich miękki miąższ szybko rozpada się podczas obróbki termicznej. Są doskonałe do puree i klusek.

Typ C to takie odmiany ziemniaków jak: Agnes, Ametyst, Amora, Bryza, Cekin, Courage, Courlan, Etiuda, Etola, Eurostar, Ewelina, Fianna, Finezja, Gawin, Gracja, Gustaw, Honorata, Innovator, Jurata, Jurek, Justa, Jutrzenka, Lady Claire, Lady Florina, Lasakra, Legenda, Magnolia, Malaga, Marlen, Mazur, Melody, Miłek, Mondial, Owacja, Tajfun, Tetyda, Veronie, VR 80.

Istnieją także typy pośrednie, na przykład AB. Reprezentuje go choćby ziemniak Denar czy ziemniaki Gala.

3. Jak zrobić frytki w piekarniku?

Frytki, czyli pokrojone w kształt słupków i smażone ziemniaki (choć i inne warzywa), tradycyjnie smaży się w głębokim tłuszczu. Podaje się je jako samodzielny posiłek typu fast food lub jako dodatek do potraw pieczonych lub smażonych.

Tradycyjne frytki – smażone na oleju w garnku czy na patelni lub we frytkownicy - nie są produktem dietetycznym i zdrowym. Porcja frytek smażonych na oleju – około 310 kcal oraz:

  • 15 g tłuszczu, w tym 2,3 g kwasów tłuszczowych nasycone i 0,1 g kwasów tłuszczowych trans,
  • 41 g węglowodanów,
  • 3,8 g błonnika,
  • 3,4 g białka.

Na szczęście istnieją sposoby, by frytki były mniej kaloryczne i zdrowsze. Wystarczy upiec je w piekarniku lub zainwestować we frytkownicę beztłuszczową.

Jak przygotować frytki z piekarnika?

  • Ziemniaki umyj, obierz cienko ze skórki i pokrój: najpierw na plastry, następnie w słupki.
  • Frytki opłucz z zimną wodą z kranu. Zwykle przepłukuję się je dotąd, aż woda nie będzie mętna. Dzięki temu będą z zewnątrz chrupiące.
  • Frytki przełóż na czysty ręcznik papierowy lub ściereczkę bawełnianą. Dokładnie je osusz.
  • Nagrzej piekarnik do 200 stopni (z termoobiegiem) lub 220 stopni bez termoobiegu (opcja góra/dół).
  • Surowe frytki włóż do miski, wlej 2 łyżki oleju do smażenia i wsyp przyprawy. Sprawdzi się sól i słodka papryka, choć można dodać także zioła prowansalskie czy curry. Całość należy dobrze wymieszać.
  • Frytki wyłóż na blaszkę z papierem do pieczenia. Ważne jest, by nie leżały jedna na drugiej.
  • Blaszkę umieść w nagrzanym piekarniku, na środkowej półce. Piecz je mniej więcej 40 - 50 minut (w zależności od pożądanego stopnia zrumienienia). W połowie czasu warto je przemieszać i odwrócić. Co jakiś czas dobrze jest otworzyć piekarnik, by pozbyć się wilgoci.
  • Upieczone frytki można podawać z ulubionymi sosami. Sprawdzą się tez jako dodatek obiadowy do mięs czy ryb. Dobrze serwować je z surówką bądź surowymi warzywami.
  • Porcja 100 g frytek z piekarnika dostarcza około 185 kcal.

Zobacz też:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze