Trwa ładowanie...

Skutki uboczne spożywania ziemniaków

 Ewa Rycerz
Ewa Rycerz 01.09.2019 08:30
Mimo wielu prozdrowotnych właściwości, ziemniaki wywołują także skutki uboczne.
Mimo wielu prozdrowotnych właściwości, ziemniaki wywołują także skutki uboczne. (123RF)

Ziemniaki, to popularny dodatek do obiadu. Jemy je często i w dość dużych ilościach. Nic dziwnego, bo są tanie i smaczne. Zawierają sporo potasu i błonnika. Jednak spożywanie tych warzyw w nadmiarze może prowadzić do nieprzyjemnych skutków ubocznych.

1. Ziemniaki – właściwości zdrowotne

Pomagają w eliminacji kwasu w żołądku – mają działanie zasadotwórcze. Są bogatym źródłem potasu, który wpływa na regulację ciśnienia tętniczego krwi i pomaga w prawidłowej pracy wszystkich mięśni. Zawierają także magnez, czyli naturalny budulec kości i niwelujący odczuwanie stresu.

Ziemniaki powinny spożywać osoby borykające się z anemią. Warzywa dostarczają bowiem organizmowi żelaza i wielu witamin, w tym wspomagającą odporność witaminę C oraz witaminy z grupy B, witaminę A i PP.

Skórka ziemniaka ma więcej zalet niż sam ziemniak
Skórka ziemniaka ma więcej zalet niż sam ziemniak [7 zdjęć]

Kiedy na stół trafia danie z ziemniaków, bulwy występują zwykle w wersji obranej, a łupiny gniją powoli

zobacz galerię
Zobacz film: "Zdrowe gotowanie ziemniaków"

Ziemniaki wskazane są w problemach z trawieniem. To dzięki błonnikowi, które reguluje pracę jelit.

Mimo wielu plusów, częste spożywanie tych warzyw może być obarczone ryzykiem wystąpienia efektów ubocznych. Jakich?

2. Ziemniaki podnoszą poziom cukru we krwi

Bulwy ziemniaka mają dość wysoki indeks glikemiczny, w zależności od gatunku ok. 70 jednostek. Oznacza to, że cukier w nich zawarty szybko trafia do krwi i podnosi w niej poziom cukru. Dzieje się to szybko i gwałtownie. Warzywa nie są zatem wskazane dla osób cierpiących na cukrzycę typu 2.

Z jednej strony jedzenie ziemniaków dostarcza organizmowi energii. Z drugiej zaś może zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę typu 2 oraz prowadzić do zaburzeń cukru we krwi.

3. Ziemniaki stwarzają ryzyko nadwagi

Jest to ściśle związane z zawartością cukrów prostych w tych warzywach. Dlaczego? Poziom cukru we krwi po zjedzeniu ziemniaków zazwyczaj szybko rośnie i równie gwałtownie spada, powodując uczucie senności i głodu jednocześnie. Prowadzi to do podjadania pomiędzy posiłkami i rujnowanie zdrowych nawyków żywieniowych.

Ziemniaki zjadamy także pod postacią chipsów czy smażonych talarków. Taki sposób przygotowywania bulw znacznie zwiększa ryzyko otyłości, ziemniaki są bowiem w takim wydaniu dość ciężkostrawne i kaloryczne.

4. Ziemniaki wywołują wzdęcia

Skrobia zawarta w bulwach ziemniaków może powodować problemy z trawieniem i wywoływać wzdęcia. Jest to szczególnie nieprzyjemne dla osób, które są bardzo podatne na wpływ skrobi. W jej skład wchodzą cukry, które w nadmiarze mogą wywoływać także bóle brzucha. Taki efekt pojawia się zazwyczaj bo zjedzeniu dużej porcji tych warzyw.

5. Ziemniaki powodują wymioty i biegunkę

Ziemniak, podobnie jak pomidor, papryka czy bakłażan, należy do rodziny roślin psiankowatych. Warzywa te zawierają alkaloidy, dlatego też wiele z nich uważanych jest za trujące, choć jednocześnie ceni się je w ziołolecznictwie.

Rośliny psiankowate zawierają także solaninę, występuje ona głównie w pędach. W przypadku ziemniaków solanina jest zazwyczaj obecna w niedojrzałych bulwach. Spożyta w dużych ilościach prowadzi do mdłości, biegunki i wyminotów.

Powszechnie uważa się też, że solanina odkłada się w stawach wywołując stan zapalny. Te doniesienia nie zostały jednak zweryfikowane przez specjalistów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze