Źle przechowywany ryż może być przyczyną zatrucia pokarmowego
Jak dowodzi najnowsze badanie, źle przechowywany ryż może być przyczyną zatrucia pokarmowego. Okazuje się, że gotując ten produkt, nie zawsze pozbywamy się wszystkich patogenów, które mogą namnażać się, prowadząc do nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowych.
Ryzyko zatrucia pokarmowego po zjedzeniu ryżu jest szczególnie wysokie, jeżeli trzymamy go w temperaturze pokojowej.
Dr Benjamin Chapman, specjalista ds. Bezpieczeństwa Żywności z Uniwersytetu Stanowego Północnej Karoliny, powiedział, że Bacillus cereus są dość rozpowszechnione w suchym ryżu. Są to bakterie występujące w glebie i żywności, których niektóre szczepy są szkodliwe dla ludzi i mogą powodować choroby układu pokarmowego.
Zatrucie pokarmowe spowodowane przez te patogeny wynika z obecności zarodników bakteryjnych.
Dr Chapman wyjaśnił, że jeśli ryż jest przechowywany w temperaturze pokojowej po ugotowaniu, zarodniki mogą kiełkować i mnożyć się. Dzieje się tak, ponieważ podczas obróbki cieplnej dostarczamy zarodnikom wody i składników odżywczych potrzebnych do wzrostu. Następnie uwalniają one toksyny, które są stabilne cieplnie.
Jak zapobiec zatruciom Bacillus cereus? Wystarczy włożyć resztki ryżu do lodówki.
Według badań opublikowanych w czasopiśmie "Epidemiology and Infection" ugotowany ryż należy albo cały czas utrzymywać w wysokiej temperaturze (> 63°C), albo szybko ostudzić i umieścić w lodówce najpóźniej dwie godziny po przygotowaniu.
Gotowany lub smażony ryż nie może być przechowywany w ciepłych warunkach, zwłaszcza w zakresie 15-50°C – w takiej temperaturze bakterie mają idealne warunki do namnażania się.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Czy gotowanie ryżu w torebkach jest zdrowe? - odpowiada mgr inż. Marta Ścibisz
- Jaki ryż jest najlepszy na odchudzanie? - odpowiada mgr Ewa Kozłowska
- Czy jedzenie kurczaka z ryżem przez dłuższy czas może być szkodliwe dla zdrowia? - odpowiada mgr Joanna Wasiluk
Jak zaznaczają eksperci, niektóre restauracje gotują ryż w dużych partiach, a następnie przechowują go w temperaturze pokojowej przez cały dzień, co może doprowadzić do zatrucia pokarmowego.
Wyjątkiem jest ryż wykorzystywany do przygotowania sushi, który zawiera ocet. Dzięki temu jest bardziej kwaśny i można go bezpiecznie przechowywać w temperaturze pokojowej.