Trwa ładowanie...

Zmniejszają ryzyko groźnych chorób. Kardiolog wymienia 6 kluczowych produktów dla serca

Dieta roślinna korzystnie wpływa na serce
Dieta roślinna korzystnie wpływa na serce (Getty Images, Instagram)

Istnieje kilka rodzajów żywności, które mogą pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca. Kardiolog wymienia sześć grup żywności, które niwelują to ryzyko o nawet 25 proc.

spis treści

1. Co jeść, aby zmniejszyć ryzyko chorób serca?

- Istnieje wiele produktów spożywczych, które pomagają zmniejszyć ryzyko chorób serca, jednak zawsze najlepiej jest skupić się na jakości diety – powiedziała dr Shireen Kassam. Jak dodała, niezwykle istotne jest spożywanie różnorodnych zdrowych produktów spożywczych.

- Wszystkie pokarmy, które są dobre dla zdrowia serca, to pokarmy roślinne – zaznaczyła.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

Wśród nich wymienia się:

  • owoce
  • warzywa
  • pełne ziarna
  • rośliny strączkowe,
  • orzechy
  • nasiona.

Żywność pochodzenia roślinnego jest bogata w błonnik, związki przeciwzapalne, witaminy i minerały, co znacznie wzmacnia pracę serca. Badania przeprowadzone przez American Heart Association (AHA) wykazały, że osoby, które stosowały dietę roślinną, miały o 25 proc. mniejsze ryzyko chorób serca, w porównaniu do osób, które spożywały więcej mięsa i produktów przetworzonych. Dieta roślinna jest również związana z niższym ciśnieniem krwi, niższym poziomem cholesterolu i mniejszym ryzykiem cukrzycy typu 2 - wszystkie te czynniki wpływają na zdrowie serca.

- Taka żywność ma również niską zawartość tłuszczów nasyconych, które są głównym składnikiem odpowiedzialnym za podnoszenie poziomu cholesterolu we krwi, który jest najważniejszym czynnikiem powodującym choroby serca – podkreśliła.

Ponadto składniki odżywcze w pokarmach roślinnych pomagają utrzymać niskie ciśnienie krwi i poziom cholesterolu oraz utrzymują zdrowe bakterie jelitowe.

- To wszystko są ważne czynniki zmniejszające ryzyko chorób serca – dodała.

Dr Kassam proponuje, aby zamienić rafinowane ziarna (biały chleb, biały ryż, biały makaron) na pełne ziarna oraz wyrobić sobie nawyk parzenia siemienia lnianego, które pomaga obniżyć ciśnienie.

Niezwykle ważne jest także ograniczenie soli. Spożywanie zbyt dużej ilości soli może zwiększać ryzyko chorób serca. Należy unikać przetworzonej żywności, która zawiera dużo soli i ograniczyć dodawanie soli do potraw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze